Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Slogi opreme: Med trendi in brezčasnostjo

Notranji trendi se kar hitro menjajo. Iz sezone v sezono se spreminjajo odtenki barv, prihajajo nove kombinacije z vzorci in materiali. Kljub temu so nekateri slogi opreme, ki ostajajo in so vedno modni, ti se ponašajo z brezčasno estetiko.
6. 11. 2021 | 10:23
22. 10. 2024 | 15:39
7:01

Japandi

Mednje zagotovo sodi slog, ki so ga notranji dekoraterji poimenovali s skovanko japandi. Gre za slog notranjega opremljanja, v katerem se skandinavski dizajn prepleta z elementi japonskega oblikovanja prostorov. Japonski minimalizem v kombinaciji s skandinavsko funkcionalnostjo. Tako zasnovani interierji so preprosti, umirjeni, v njih prevladujejo naravni materiali. Zadržano skandinavsko oblikovanje ustreza japonskemu minimalizmu. Tako na primer udobje in toplina, ki ju poznamo iz danskega hyggeja, omehčata azijsko strogost. Naravni materiali, kot sta les in steklo, so v skandinavskem oblikovanju zelo priljubljeni. V prostore vnašajo toplino in naravo. Japonsko notranje oblikovanje pa s svojim zavedanjem tradicije dopolnjuje to ljubezen do narave s kamnitimi površinami, senčniki iz papirja in uporabo bambusa. Takšen interier brez sodobnih umetnih materialov je eleganten in brezčasen.

V japonskih interierjih poleg naravnega lesa prevladuje črno-bela kombinacija, ki jo pogosto dopolnjuje nabor zemeljskih odtenkov, medtem ko se v skandinavskih ne izogibajo pastelom ali močni rdeči barvi. Kar zadeva vzorce, švedski cvetlični motivi ustrezajo japonski geometriji. A če ste v dvomih, kako skombinirati ta dva sloga, črna ostaja rdeča nit v obeh, zato jo vedno lahko izberete. Za dekoracijo velja pri japandiju pravilo 'manj je več'. Tako urejen dom krasijo lepi predmeti, a ni jih veliko in vsi so kakovostne izdelave z visoko obrtniško vred­nostjo. Obrtništvo je namreč v obeh kulturah zelo cenjeno. Zato imajo med okras­nimi dodatki pomembno mesto izdelki iz ročno pihanega stekla.

PREBERITE ŠE: NOVI TRENDI: ČRNA NA STENAH IN POHIŠTVU

Skandinavsko

Preproste in prečiščene linije, ki delujejo minimalistično, a zaradi uporabe lesa toplo in prijetno. Nekako tako bi lahko opisali skandinavski slog, ki je že dolgo priljub­ljen v sodobnem opremljanju. Marsikdo si minimalistično stanovanje predstavlja kot hladno in pusto, vendar ni tako. V izčiščenem skandinavskem slogu se uporabljajo beli, bež, sivi, črni odtenki, poudarjene so čiste linije in preproste oblike. Pestrost dosežemo z različnimi teksturami, umirjenimi vzorci, toplimi tkaninami in osvetlitvijo. Za skandinavsko oblikovanje je značilen minimalizem, s katerim nastane brezčasen ambient, uporaben desetletja, ne zgolj nekaj sezon. V ospredju so naravni materiali, zlasti les in njegova estetika. Podobo dnevne sobe za­okrožijo zavese, pregrinjala, okrasne blazine in preproge.

Retro

Že nekaj časa je zelo priljubljen tudi retro slog. Lesene nogice, pastelni odtenki, tapete, to so značilnosti opreme, ki spominja na neke druge čase, a se lepo poda k sodobni zasnovi. Veliko proizvajalcev ponuja tudi novo pohištvo v tem duhu. Izberete lahko marsikaj. V retro slogu so lahko sedežna garnitura, kakšen počivalnik, stoli, predalnik, lahko pa se odločite za manjše kose in dodatke, kot so omarice, tabureji, svetila.

PREBERITE ŠE: SEDEMDESETA SE VRAČAJO


Vintage

Poznate razliko med vintage in retro slogom? Retro pohištvo je novo, le dizajn je se zgleduje po klasičnih oziroma starih kosih. Vintage pa so dobro ohranjeni in rabljeni kosi pohištva, stari vsaj dve desetlet­ji. Vintage se je v zadnjih letih precej udomačil v stanovanjih, v njih je svoj prostor dobilo prenovljeno pohištvo iz prejšnjega stoletja. Najlepše je, če podedujete kakšen original iz tistega obdobja, ga prenovite in vključite v sodobno opremljen dom. Tako kot pri retro slogu lahko tudi vintageu izberete kateri koli kos opreme, ki se poda v vaš dom, od stolov, počivalnikov in predalnikov do svetil. Barvna paleta je pestra, od nežnih pastelov do temno modre in zelene. Tudi vzorcev ne manjka: primerni so tako cvetlični kot pisani džungelski motivi in drzni živalski potiski.


Eklektično

Nekaj novega, nekaj s podstrešja, nekaj podedovanega, nekaj s potovanja, vse skupaj v enem prostoru. Tako nekako bi lahko opisali eklektični slog opremljanja. V njem se prepletajo različni slogi iz različnih obdobij, različne barve, vzorci, materiali. Čeprav se na prvi pogled ne zdi, da bi vse to spadalo skupaj, je s pravo mero in pravim občutkom mogoče sestaviti prijeten in udoben am­bient. Takšen ambient nastaja postopoma, z leti, ko se nabirajo različni kosi, ki smo jih našli na potovanjih, bolšjih sejmih, v starinarnicah ali podedovali, postavili pa ob bok sodobnemu pohištvu. Vse te kose in elemente mora povezovati neka rdeča nit. Recimo, če se odločimo za pohištvo iz različnih časovnih obdobij, bi bilo dobro, da je barvno usklajeno. Usklajenost barv je priporočljiva tudi pri materialih, ki imajo bogato teksturo in vzorce. Eklektični slog opreme nikakor ne pomeni navlake in kao­sa, ampak svojevrst­no skladnost.

Boho

Za boho oziroma boemski slog opreme so značilne drzne kombinacije različnih bogatih barv in materialov. Gre za topel, bogat in uživaški koncept interierja, v katerem se mešajo vzorci in barve ter mnogo detajlov. Na prvi pogled lahko deluje precej kaotično. Vsak kos ima svojo zgodbo, pa naj bo iz starinarnice, z bolšjega trga ali eksotičnega potovanja.

Sodobni razkošni slog

Danes v novih interierjih lahko opazimo slog z razkošnimi materiali, bogatimi tkaninami in teksturami ter dramatičnimi barvami. Gre za novo razkošje, za katero je pri izbiri barv in materialov navdih prestižni hotel v velemestu. Arhitekti ali notranji dekoraterji želijo tako ustvariti hibrid doma in prestižnega hotela v velemestu. To dosežejo z materiali, ki izražajo razkošje, z marmorjem, medenino, žametom in svilo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine