Teden oblikovanja v Milano običajno poteka sredi aprila. Lani so ga zaradi epidemije izpeljali med 5. do 10. septembrom, letos pa so ga prestavili na junij. In zdaj je končno prišel ta datum. Šestdeseta izvedba sejma Salone del Mobile poteka na razstavišču Rho, ki leži približno deset kilometrov iz središča mesta, kjer je bila nekoč Agipova rafinerija, nastalo pa je po zamisli arhitekta Massimiliana Fuksasa in je prvič zaživelo leta 2006.
Na sejmu, na katerega se vsako leto zgrne več kot 300 tisoč obiskovalcev, se letos poleg sejma klasičnega, modernega in dizajnerskega pohištva odvijata še sejma kopalnic International bathroom exhibition in kuhinj EuroCucina (v okviru slednjega poteka tudi FTK – Tehnology for the Kitchen, ki je namenjen novostim pri gospodinjskih aparatih). Poleg tega prireditelji že od leta 1998 dajejo priložnost mladim (starim do 35 let), še neuveljavljenim oblikovalcem in oblikovalskim šolam, ki se predstavijo na SaloneSatellite. Letos se na SaloneSatellite predstavlja 600 oblikovalcev. Slovensko oblikovanje je prisotno tako na razstavnih prostorih na sejmišču kot tudi na različnih prizoriščih v središču Milana.
Slovenska oblikovalka Nika Zupanc je tokrat v Milanu prisotna na sedmih prizoriščih. Na sejmišču Rho so njeni izdelki na ogled na štirih razstavnih prostorih štirih podjetij: Ditre Italia, Qeeboo, Bosa in Ghidini1962.
Za italijansko podjetje Ghidini1962 je oblikovala kolekcijo 10 ogledal Gioiello. Okvirje ogledal različnih oblik sestavljajo medeninaste krogle, ki delujejo kot nakit.
Za podjetje Ditre Italia je oblikovala fotelj Veneto, ki ga je navdihnila narava. Pri iskanju nove oblike je nastala zasnova, ki temelji na podvajanju ukrivljene oblike in uporabi enakega elementa za sedež in naslonjalo. »Kot bi si predstavljali dva lista, ki ju je privzdignil vrtinec poletnega vetriča, ter po igri v vetru končno pristaneta v vaši dnevni sobi in tvorita prijeten, a zelo sodoben fotelj.«
Za podjetje Qeeboo je Nika Zupanc tokrat zasnovala oblazinjeni naslanjač Ribbon, za podjetje Bosa pa čajni set Mr. & Mrs. Love. Za slednjega so bili navdih emoji, s katerimi se danes s preprostimi in jasnimi oblikami izkazujejo čustva in pripovedujejo zgodbe, emoji srca v številnih barvah pa govorijo o ljubezni v vseh njenih odtenkih.
Za galerijo Rossana Orlandi in razstavo Gentle touch of re -waste je pripravila klop Cables. Ta je, kot pravi oblikovalka, rezultat iskanja ideje, kjer zavrženi materiali dobijo drugo priložnost in novo življenje, tako da jih preprosto sestaviš na nepričakovan način ter ustvariš čudovit in presenetljiv predmet, ki tem materialom daje novo uporabo in novo čustveno komponento. Klop Cables je izdelana iz dveh pnevmatik za tovorna vozila in niza odvrženih računalniških kablov in hidravličnih cevi.
V galeriji Rossana Orlandi pa sta na ogled tudi zofa in naslanjač Grace, ki sta nastala za britansko podjetje Sé.
Slovenska blagovna znamka Tokio podjetja Asobi tokrat svoje oblikovanje predstavlja na prizorišču Alcova – to je poseben del milanskega tedna oblikovanja, ki se osredotoča bolj na umetniško ustvarjanje kot na produktno oblikovanje. Tu razstavljajo na povabilo organizatorjev, ki selektivno kurirajo dogodek, razstavljavce in koncept. Slovenska blagovna znamka Tokio predstavlja polični sistem Mori, ki ga konceptualno postavlja v gozd (mori v japonskem jeziku pomeni gozd), ob tem pa predstavljajo tudi najnovejšo produktno linijo izdelkov Totem, ki je njihova tehnološko najbolj napredna linija izdelkov oz. skulptur, ki svetijo, ustvarjajo atmosfero ter mislijo na prihodnost.
Slovenska arhitektka in oblikovalka Tina Rugelj v Milanu v Superstudiupiú na Superdesign Showu predstavlja kolekcijo pohištva Pripovedi jadrana, v katero je zajela lepote Mediterana in motive življenja ob Jadranskem morju. Kolekcijo zaznamuje naravni beli kamen z otoka Brača, les mediteranske oljke in reciklirane ribiške mreže v kombinaciji s tradicionalno lokalno obrtjo. Sestavlja jo pet različnih kosov pohištva: Ribičeva svetilka, miza Oljka in kamen, miza Morje in kamen, enosed Adrian in preproga Plankton. Za predstavitev v Milanu je kolekcijo dopolnila z večjo Ribiško lučjo. Vsak pripoveduje drugo zgodbo Jadrana, vse pa se vedno znova vračajo k znanim okusom, vonjem in materialom, ki zaznamujejo mediteransko kulturo. Iz odpadne ribiške mreže je na primer izdelana preproga Plankton. Z njo je želela med drugim opozoriti tudi na vse večji problem čezmernega ribolova in onesnaženosti morja. Preproga je narejena iz recikliranega tekstila, ki vsebuje tudi delež ostankov odpadnih, zapuščenih ribiških mrež, ki brez nadzora plavajo v morju in se nalagajo na morsko dno ter ogrožajo življenje morskih in obmorskih živali.
Slovenska arhitektka se s kolekcijo Pripovedi Jadrana predstavlja na povabilo kreativne direktorice Superstudia Giselle Borioli v okviru razstave Ženske in oblikovanje (Donne & Design), na kateri sodeluje 12 žensk iz sveta oblikovanja in arhitekture.
Na tednu oblikovanja v Milanu Center za kreativnost (CzK) predstavlja izbor 22 izdelkov, ki so prejeli znak odličnosti Made in Slovenia. Predstavljajo se kot del skupne razstave za naslovom Novi časi. Projekte je na podlagi odprtega razpisa za sodelovanje izbrala strokovna komisija (oblikovalec Luka Stepan, oblikovalka storitev Ana Kyra Bekš, arhitekt in oblikovalec Primož Jeza, kustosinja za arhitekturo in oblikovanje Maja Vardjan ter arhitektka in vodja programa pri CzK Mika Cimolini), na ogled pa so kot del prizorišča Tortona Rocks.
»V Milanu predstavljamo inovativne izdelke slovenskih oblikovalcev, ki opuščajo ustaljene, pogosto škodljive družbene navade. Z izdelki, ki so na ogled na tej razstavi, oblikovalci izražajo kritiko obstoječih ekonomskih in družbenih sistemov ter ponujajo drugačen pogled na serijsko izdelavo. Prinašajo nove načine uporabe, novo funkcionalnost in materialnost ter skrb za zdravo okolje in družbo. Skupna sta jim razkrivanje ozadja nastanka izdelka in želja po povezovanju človeštva v skupnost s pomočjo dobrega oblikovanja,« so zapisali pri CzK.
Obiskovalci slovenske razstave Novi časi pa se bodo lahko v sredo 8. junija 2022 ob 16 uri. pridružili pogovoru BIO27: Kaj je Supervernakularno? Na njem bodo sodelovali kustosinja BIO27 Jane Withers, Marco Samichelli, Anniina Koivu in Gaja Mežnarić Osole. Pogovor bo vodil Jan Boelen, direktor Ateljeja LUMA.
Podjetje Stilles znova razstavlja na delu sejma, ki je namenjen stilnemu pohištvu. V Milanu se predstavljajo osemnajstič zapored, prvič pa je njihova predstavitev pripravljena v sodelovanju s priznano francosko oblikovalko prostorov Anne-Marie Sabatier iz studia HAT Design Lab. »Koncept predstavitve temelji na implementaciji trajnostnih in okolju prijaznih materialov v hotelske ambiente. Predstavili bomo dva koncepta hotelske sobe, kopalnico in manjši lobby z recepcijo ter certificirana vrata lastne proizvodnje. Poseben poudarek smo namenili Re:NEW, inovativni zaščiti za površine, ki smo jo razvili v podjetju in do zdaj že uporabili pri opremljanju prostorov nekaterih znanih hotelskih verig, kot sta Marriott in Four Points by Sheraton,« so povedali v podjetju Stilles.