»Vrstne hiše pogostokrat opredeljujejo podolgovati tlorisi in možnost naravne osvetlitve prostorov zgolj s strani čelne fasade. Projekt zasnove vrstne hiše L stremi k čim boljši tlorisni racionalizaciji in z izvedbo po meri narejenega pohištva k izkoriščanju relativno majhnega gabarita,« poudarja arhitekt Aleš Žmavc iz biroja od-do arhitektura.
Takšna vrstna hiša po njegovem mnenju predstavlja premislek o izkoristku obstoječe tipologije in iskanju dodane vrednosti znotraj že vnaprej določenega gabarita. Skozi projekt so, kot še pravi, želeli poiskati dodano vrednost prostorov, a hkrati omogočiti naročniku individualnost pri bivanju.
S prenovo hiše, ki meri 105 kvadratnih metrov, so reorganizirali prvotni tloris tako, da so v središče pritličja umestili kotni kamin, okoli katerega so nanizani bivalni prostori. »Skozi vstopni prostor mimo kamina prehajamo v osrednji del, kjer so kuhinja, jedilnica in dnevni prostor, ta pa se okoli kamina nadaljuje v manjšo domačo knjižnico. Panoramska zasteklitev dnevne sobe se pojavi tudi v novi fiksni zasteklitvi, ki nadomešča klasično kuhinjsko hrbtišče. Okenska odprtina je izvedena od roba dveh navpičnih kuhinjskih elementov, pulta in visečih omaric. Novo okno omogoča večje prepuščanje svetlobe v prostor in hkrati postane del opreme prostora,« pojasnjuje arhitekt.
V nadstropju hiše so hodnik, kopalnica in otroška soba. S premikom predelnih sten pa so spalnico staršev spremenili v ločeno enoto, povezano z garderobno sobo in delovnim kabinetom.
»Zasnova odgovarja na obstoječi gabarit hiše in s svojimi posegi poskuša ohraniti čim večjo odprtost, prehodnost in povezljivost prostorov, a hkrati omogočati individualnost družini, ki v njej biva,« je še povedal sogovornik.
Vsi vgradni elementi opreme so zasnovani tako, da se zdijo kot del zidov, hkrati pa puščajo čim več možnega odprtega prostora med njimi. Vsa oprema je izvedena od tal do stropa, s svojo nevtralno paleto barv in materialov pa po besedah arhitektka dopušča poudarke v središču prostora, kot je na primer kamin. Shranjevalne površine so tako umeščeno v pomeri izdelano vgradno pohištvo, ki sega od tal do stropa in je del stene.
Nabor barv je umirjen: bela, siva, les. »Izbrane kombinacija umirjenih tonov pohištva dopušča dodajanje kosovnega pohištva, ki se vidi v barvnih poudarkih,« pojasnjuje arhitekt izbor barv.
Veliko pozornosti so posvetli osvetlitvi, zlasti temu, da v hišo ''pripeljejo'' čim več naravne svetlobe. Prav zaradi tega so se po besedah arhitekta odločili za panoramsko fiksno zasteklitev, ki nadomešča običajno hrbtišče kuhinje.
»Po nakupu hiše v tretji podaljšani gradbeni fazi sva se obrnila na Matica in Aleša z namenom, da nama pomagata uresničiti najine želje po toplem in uporabnem domu, ki bo naši družini omogočil kakovostno bivanje in dodajanje lastnih detajlov. Matic in Aleš sta od faze načrtovanja do same izvedbe sodelovala kot komunikacijski kanal z izvajalci in poskrbela za uresničitev začrtane ideje. Z njunim delom smo dosegli, kar smo želeli, saj je naša hiša prav to, kar smo si želeli – dom,« sta o sodelovanju za arhitektoma povedala lastnika hiše.
PREBERITE ŠE: 5 najlepših slovenskih prenovljenih hiš