Ali je 18 kvadratnih metrov dovolj za bivanje? To je vprašanje, ki se zastavlja ob tako majhnih kvadraturah, pa naj bo to stanovanje za vsakodnevno bivanje ali zgolj za počitnice. Pred takšnim vprašanjem pa so se znašli tudi arhitekti iz arhitekturnega biroja Ropot, ki so se lotili prenove in zasnove interierja.
»Prva želja stranke je bila, da na 18 kvadratnih metrov umestimo pet ležišč, zagotovimo dovolj velik jedilni prostor in dovolj shranjevalnih površin, pri tem pa ohranimo čim večje površine kuhinje in umestimo raztegljivo sedežno garnituro z možnostjo udobnega gledanja televizije. Ob vsem naštetem pa naj bi apartma deloval prostorno in zračno,« pravi arhitektka Tina Semolič.
Apartma so zasnovali tako, da so tri ležišča na galeriji, dve pa na raztegljivi sedežni garnituri. Ob tem je ostal prostor še za manjšo kuhinjo in jedilno mizo. »Da smo ustvarili vsaj nekoliko večji prostor ob vhodu stanovanja, smo porušili steno med manjšim vetrolovom in osrednjim prostorom. Tako smo zmanjšali utesnjenost in odpravili nerodno gibanje med vrati,« pojasnjuje arhitektka. Ob tem dodaja, da so morali sprejeti kompromis glede višine pod galerijo, da so lahko zagotovili čim več višine na sami galeriji, saj je celotna višina stropa, kjer je umeščena galerija, le 287 cm. Zato so zasnovali izredno tanko jekleno konstrukcijo galerije, ki so jo vpeli v nosilne zidove in strop. Prav ta konstrukcija je bila po besedah arhitektke največji izziv projekta.
Kuhinja je v osrednjem delu apartmaja. Arhitekti so jo na željo naročnika poskušali v čim večji meri ohraniti oz. prilagoditi novi zasnovi. »Glede na celoten prostor je kuhinja velika in omogoča normalno pripravo hrane brez kompromisov pri uporabi prostora. Tako se najde v njej prostor za velik hladilnik, pečico, pomivalni stoj in za vse elektronske naprave, kot sta kavomat in grelnik vode, hkrati pa tudi dovolj delovne površine za pripravo obroka,« pojasnjuje Semoličeva.
Večji del shranjevalnih površin je v notranjem vogalu pod galerijo. Tam je prostor, ki je namenjen tako prtljagi, zloženim in obešenim oblačilom, ter prostoru za shranjevanje brisač, posteljnine in sesalnik. V predprostoru je omara za čevlje, nekaj dodatnega shranjevalnega prostora pa je v kopalnici pod klopjo.
»Funkcije, ki so ponavadi v različnih prostorih, se med seboj prepletajo oz. dopolnjujejo in še vedno omogočajo večji družini, da si vsak najde svoj prostor. Vizualno smo od preostalega dela apartmaja želeli ločiti zlasti garderobni del, ki je lahko odprt ali pa se zastre z zaveso. Ko je zastrt z zaveso, nudi tudi prostor za preoblačenje ob odhodu na plažo. Na galeriji smo ločili prostor s pleteno mrežo in s tem zaščitili možnost padca z galerije,« še pojasnjuje arhitektka.
Steno apartmaja krasi unikatno narisana tapeta po naročilu. Kot pravi arhitektka, si je stranka želela tapeto, na kateri je vedutni pogled iz Kopra proti Izoli, saj je apartma v starem mestnem jedru Kopra brez pogleda na morje.
»V počitniških stanovanjih si zaradi občasnega bivanja lažje privoščimo zasnovo interierja, ki lahko odstopa od normalnih dimenzijskih zahtev, saj smo velikokrat omejeni s prostorom, v katerem bi radi zagotovili čim več funkciji, ki jih ima običajno stanovanje,« poudarja sogovornica in dodaja, da lahko pri zasnovi počitniškega stanovanja izberemo tudi drznejše rešitve in si privoščimo na primer unikatno tapeto čez celo steno.