Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Zgodbe sodobnih rokodelcev

V soboto, 21. junija 2014, si od 17. ure, ko bo uradno odprtje razstave Delavnica, polna nereda, v kulturnem centru JSKD KULT3000 na Muzejski ploščadi Metelkova v Ljubljani ogledate, kaj sodobni slovenski rokodelci uporabljajo pri svojem delu.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:41
4:41

Razstava, ki sta jo pripravila Zavod lab laar in Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD), je pripravljena kot spremljevalni dogodek ob izidu knjige Delavnica, polna nereda, in bo prikazala skice, orodje, materiale, polizdelke in izdelke, ki se nahajajo v delavnicah sodobnih slovenskih rokodelcev in oblikovalcev. Predstavljeni predmeti in artefakti dnevno služijo svojemu namenu in, čeprav izvzeti iz svojega okolja, prikazujejo nikoli viden segment ustvarjanja rokodelcev in oblikovalcev. Gre za edinstven prikaz pogojev, v katerih posamezni izdelki nastajajo, ter inspiracij, s katerimi se napajajo.

"Rokodelci in oblikovalci dneve preživljajo v svojih delavnicah. Vsaka delavnica pa je zgodba zase. Nekatere delavnice se nahajajo v velikih halah, druge v prizidkih ali kleteh privatnih hiš. Nekatere se skrivajo v kotu dnevne sobe ali drugega bivalnega prostora, lahko pa sobivajo v trgovini oblikovalca. Nekatere se skrivajo na podstrešju hiše, spet druge so pospravljene v potovalnem kovčku. Lahko so polne strojev, materialov in polizdelkov, lahko pa so tudi podobne kotičku za pitje čaja. Rokodelci si namreč oblikujejo svoje okolje glede na zahteve njihovega dela, na svoja estetska merila in predvsem na ekonomske in prostorske danosti," so zapisali organizatorji dogodka.

Na razstavi bodo s svojimi deli in delavnicami sodelovali Milica Bubanja (Mimanera), Urša Nina Cigler (Ursanina), Marko Drpič (tipoRenesansa), Milanka Fabjančič (Ha ha!), Ana Haberman (Tri lukne), Teja Kleč (Tejaideja), Ines Kovačič, Tjaša Mavrič (TMpriboljški), Anja Tomažič, Alja Fir (Milo za drago), Katarina Muller, Anja Radović, Katja Špiler (Oblique), Tjaša Bavcon, Jasmina Ferček, Katja Burger (Oloop), Polona Pačnik (Polonapolona), Urška Pirc (črnA Z-račkA), Mito Mihelič, Vanja Mihelič, Anja Šerc (Pleksimanija), Ema Salčinovič (Lesema), Alenka Kreč Bricelj, Maja Modrijan, Maja Rijavec (Smetumet), Nika Stupica, Vesna Vogrin (Sobazrazgledom).

Hkrati z razstavo bo potekala tudi projekcija neobjavljenih fotografij Maja Pavčka, ki jih je posnel med terenskim delom za knjigo Delavnica, polna nereda in ki prikazujejo delavnice v vsej njihovi avtentičnosti. Knjigo so v Zavodu lab laar pripravljali leto in pol. Terensko delo, ki je trajalo osem mesecev, je potekalo v delavnicah izbranih rokodelcev po Sloveniji. Pripovedi in etnografsko gradivo sta zbirali idejni vodji projekta Valentina Vovk, ki je tudi avtorica portretov, in Maja Korun Hočeva, urednica knjige, fotografski material pa je prispeval Maj Pavček. "Z namenom, da bi knjiga odprla več vprašanj in s tem v prihodnosti omogočila boljši dialog, je urednica knjige k sodelovanju povabila strokovnjaka za rokodelstvo, etnologa dr. Janeza Bogataja, in etnologa Blaža Bajiča, ki je posebej za to knjigo opravil raziskavo, ki temelji na letu dni terenskega dela. Obiskoval je vse ljubljanske sejme, na katerih se predstavljajo rokodelci in oblikovalci," pravijo v Zavodu lab laar.

Število rokodelcev pri nas v zadnjih letih naglo narašča in oblikuje novo vejo kreativnih industrij, ugotavljajo. " Ko danes govorimo o rokodelcih, pogosto govorimo o mlajših šolanih posameznikih, ki delujejo v glavnem v urbanih okoljih in so si s svojim delovanjem že oblikovali skupno podobo v javnosti," pojasnjujejo, kdo sploh so sodobni rokodelci, in dodajajo, da je knjiga Delavnica, polna nereda nastala v želji, da bi bolje razumeli pojav sodobnih rokodelcev, hkrati z njo želijo ovrednotiti pojav in sodobnim rokodelcem pomagati k boljši prepoznavnosti in priznanju. Gre za prvo knjigo pri nas, ki pripoveduje življenjske zgodbe rokodelcev (v knjigi jih je zbranih in predstavljenih 33), dokumentira njihove delavnice in delovne procese ter hkrati strokovno vrednosti aktualno družbeno situacijo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine