Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

Najstarejše leseno kolo z osjo na svetu si je ogledalo že 20.000 ljudi

Najstarejše leseno kolo z osjo na svetu, ki je bilo leta 2002 najdeno na Ljubljanskem barju, si je v sedmih mesecih, odkar je na ogled v Mestnem muzeju Ljubljana, ogledalo 20.000 ljudi, od tega dobrih 20 odstotkov tujcev. Razstava bo odprta še do 20. aprila letos, redna vodstva so organizirana vsako prvo in tretjo nedeljo ter drugi in četrti četrtek v mesecu.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:15
4:49

Razstavo Kolo, 5200 let si je poleg nekaterih uglednih domačih in tujih gostov, med katerimi velja omeniti ameriško astronavtko slovenskega rodu Sunito Williams ter britanski kraljevi par, princa Edwarda s soprogo Sophie, ogledalo še 200 vrtčevskih, šolskih in srednješolskih skupin (skupaj 4450 otrok), več kot 3350 odraslih obiskovalcev ter skoraj 600 družin, so sporočili iz Mestnega muzeja Ljubljana.

Nič manj obiskan ni bil spremljevalni program, ki so ga pripravili v muzeju. Med drugim so tako otroke za cel dan peljali na Ljubljansko barje spoznavat okolje, kjer je pred več kot 5000 leti nastalo leseno kolo. Polno zasedeni sta bili obe družinski delavnici, na katerih je družine po razstavi popeljala Jezerna roža, žena barjanskega poglavarja, otroških rojstnodnevnih praznovanj se je udeležilo 1320 udeležencev, polne so bile tudi ustvarjalne delavnice po navdihu koliščarjev (mokro polstenje volne, sedem orodij za bolj ustvarjalno razmišljanje in posebnosti ljubljanskega prostora s stališča feng shuia).

V muzeju so času trajanja razstave pripravili manjše spremljevalne razstave. Med drugim si je bilo mogoče ogledati izdelke dijakov Srednje šole za oblikovanje in fotografijo, ki so ustvarjali po navdihu koliščarjev, v sodelovanju s Krajinskim parkom Ljubljansko barje in barjanskimi občinami so predstavili naravno dediščino Ljubljanskega barja in njegove ljudi, najnovejše izume slovenskih inovatorjev v sodelovanju z Aktivnimi slovenskimi inovatorji in prve rezultate projekta Kulturna dediščina povezuje, ki ga izvajajo v sodelovanju z nevladnimi organizacijami. Trenutno sta na ogled fotografska razstava Tomaža Podobnikarja Burma – dežela sodobnih kolišč in Unesco dediščina s predstavitvijo nemških kolišč v sodelovanju z Landesamt für Denkmalpflege iz Baden-Württemberga.

Natečaj Koliščarji v otroških očeh do 24. februarja

V Mestnem muzeju Ljubljana so jeseni 2013 v sodelovanju z OŠ Ledina začeli projekt Muzej v malem, pri katerem sodelujejo mladi zgodovinarski entuziasti, stari med 9 in 14 let. Ti so za pol leta postali muzejski sodelavci – spoznavali so, kaj počnejo kustosi, arheologi, pedagogi, andragogi, restavratorji, oblikovalci, PR-ovci ter drugi, ki sodelujejo pri delovanju Mestnega muzeja Ljubljana. Potem so rokave zavihali še sami in nastal je natečaj Koliščarji v otroških očeh. V okviru natečaja, ki traja do 24. februarja, vabijo družine, šole in vrtce, da ustvarjajo na temo koliščarjev, med izdelki, ki bodo nastali, pa bodo izbrali nekaj najboljših in jih marca 2014 postavili na ogled na manjši razstavi v mestnem muzeju.

Do konca razstave Kolo, 5200 let, ki bo odprta do 20. aprila 2014, se bo v muzeju zvrstilo še nekaj zanimivih spremljevalnih razstav s predavanji, ki jih ne gre zamuditi:

  • o ohranjanju občutljivih predmetov iz mokrega lesa v sodelovanju z Restavratorskim centrom in Biotehniško fakulteto (februar–marec, predavanje 13. februarja ob 18.00);
  • o sodobnih muzejskih razstavah (marec−april) in o podvodnih arheoloških raziskavah (april, predavanje 10. aprila ob 18.00);
  • zanimivosti o koliščih na Ljubljanskem barju in odkritju kolesa na kolišču Stare gmajne bo predstavil dr. Anton Velušček, raziskovalec kolišč z Inštituta za arheologijo ZRC SAZU (predavanje 13. marca ob 18.00)
  • zaradi velikega zanimanja bodo v soboto, 12. aprila, ponovili celodnevno delavnico za otroke Dan po barjansko.

Po koncu razstave bo mogoče pot najstarejšega kolesa na svetu spremljati na spletnih straneh muzeha. Razstava bo v naslednjih letih v sodelovanju s partnericami na seznamu Unescove kulturne dediščine gostovala še v nekaterih evropskih državah. Trenutno lahko kopijo najstarejšega kolesa občudujejo obiskovalci odmevne razstave 3300 BC v nemškem Halleju.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine