Med prvimi bodo za rušenje na vrsti tiste črne gradnje, ki so bile zunaj zazidljivih območij zgrajene po 21. juniju 2011. Takrat so namreč pripravili satelitske posnetke ozemlja, na podlagi katerih bodo ugotovili, kateri objekti so bili po tem datumu zgrajeni nezakonito.
Hrvaški minister je rušenje črnih gradenj napovedal že konec julija, ko je pojasnil, da bodo najprej porušili tiste objekte, ki še niso do konca zgrajeni, nato pa tudi tiste, ki najbolj ovirajo razvoj lokalnih skupnosti. Prva različica seznama objektov za rušenje je menda že pripravljena, inšpektorji pa bodo tisti, ki bodo izbirali objekte, „za katere bodo ocenili, da so prednostni za rušenje, kot tudi tiste, ki predstavljajo najbolj očiten primer nesramnosti lastnikov," je pojasnil minister.
Na Hrvaškem približno 400.000 nezakonito zgrajenih objektov
Nov zakon o legalizaciji črnih gradenj je sicer pri naših južnih sosedih v veljavi od začetka avgusta, vlada pa ga je prejšnji teden dopolnila še z uredbo o plačilu nadomestil za nezakonito zgrajene objekte.
Po oceni hrvaške gradbene inšpekcije je v državi približno 400.000 nezakonito zgrajenih objektov - približno polovica od teh je stanovanjskih zgradb, vključno s počitniškimi hišami in apartmaji.
Na podlagi ocen, ker uradnih podatkov ni, naj bi imeli slovenski državljani na Hrvaškem okoli 110.000 nepremičnin, največ v Istri. Večina naj bi sicer bila pravno-lastninsko urejenih, črnograditeljev naj bi bilo malo.