»Zakon o stavnih zemljiščih nalaga plačilo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča neposrednemu uporabniku stanovanja, kar pomeni, da mora račun za NUSZ poravnati najemnik,« nam je odgovorila Slavka Janžekovič, podsekretarka za stanovanjske zadeve na Javnem stanovanjskem skladu Mestne občine Ljubljana. Na Ministrstvu za okolje in prostor z odgovorom niso bili tako neposredni: »Lastnik stanovanja in najemnik se lahko prosto dogovorita tudi o drugih vsebinah in/ali plačevanju obveznosti, med drugim tudi o NUSZ. Zakon o stavnih zemljiščih v prvem odstavku 62. člena določa, da mora NUSZ plačati neposredni uporabnik zemljišča, stavbe ali dela stavbe, tj. imetnik pravice razpolaganja, oziroma lastnik oziroma najemnik. Če ni drugače dogovorjeno, NUSZ plača naslovnik položnice.«
Odvetnica Maja Ogrinc pa je pojasnila, da je nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča javnofinančna dajatev za dejansko uporabo stavbnega zemljišča in ne davek na premoženje. »Zavezanec za plačilo je dejanski uporabnik, torej v primeru najemnega razmerja najemnik sam. To obveznost v 62. členu vzpostavlja Zakon o stavnih zemljiščih (Uradni list SRS, št. 18/84, s spremembami). Z najemno pogodbo pa lahko pogodbeni stranki plačilo te javnofinančne dajatve uredita drugače, kot določa zakon,« je dodala Maja Ogrinc.
Plačilo NUSZ ne potrebuje dodatne opredelitve v najemni pogodbi, je pa po mnenju Maje Ogrinc priporočljivo, da se najemodajalec in najemnik o tem prej pogovorita in preprečita morebitna bodoča nesoglasja. »Večina najemnikov se ob podpisu najemne pogodbe namreč ne zaveda, da jih poleg obratovalnih stroškov bremeni tudi strošek NUSZ,« je še poudarila.