Hrvaški minister za gradbeništvo in prostorsko ureditev Ivan Vrdoljak je pred dnevi napovedal, da bodo najprej začeli rušiti tiste nezakonite objekte, ki jih gradijo sedaj, nato pa tiste, ki po oceni lokalnih oblasti ovirajo razvoj. Kot je dodal, že sestavljajo seznam prioritet, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.
Zahteve za legalizacijo do junija 2013
Zakon določa, da je mogoče do 30. junija 2013 pri upravnem organu na območju, kjer se nahaja nezakonito zgrajeni objekt, vložiti zahteve za legalizacijo objektov, ki so bili zgrajeni do 21. junija lani. Takrat so namreč pripravili satelitske posnetke hrvaškega ozemlja, na podlagi katerih bodo lahko ugotovili, kateri objekti so bili potem zgrajeni nezakonito.
Tisti, ki že imajo odločbe o rušenju, pa bodo lahko vložili zahtevo za legalizacijo svojih objektov do konca letošnjega leta, 31. decembra. Če tega ne bodo storili, bo država prihodnje leto začela rušenja.
Namestnica hrvaškega ministra za gradbeništvo in prostorsko ureditev Ana Mrak Taritaš je ob sprejetju zakona ocenila, da bo mogoče uzakoniti večino objektov, če bodo lastniki pravočasno vložili zahtevo za njihovo legalizacijo.
Kot v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela navaja dopisnik iz Zagreba Dejan Vodovnik, imajo slovenski državljani na Hrvaškem več kot 110.000 nepremičnin, največ v Istri. Mnogi imajo lastninsko-pravne odnose urejene, veliko pa je tudi tistih, ki imajo pri urejanju težave. Primerov, v katerih so slovenski državljani črnograditelji, je menda na Hrvaškem razmeroma malo.
Zakon v veljavi od 4. avgusta
Zakon o ravnanju z nezakonito zgrajenimi objekti je bil objavljen v uradnem listu 27. julija, v veljavo pa je stopil v soboto.
Vlada v Zagrebu sicer želi urediti stanje na tem področju do 1. julija prihodnje leto, ko naj bi Hrvaška predvidoma postala članica EU.
Kakšne novosti prinaša novi hrvaški zakon o ravnanju z nezakonito zgrajenimi objekti in kaj poznavalci svetujejo slovenskim črnograditeljem na Hrvaškem, si lahko preberete v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.