Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Neurejena zemljiška razmerja v zemljiški knjigi

V preteklosti številni lastniki nepremičnin niso bili pozorni na to, da bi svoj nakup nepremičnine potrdili še z vpisom v zemljiško knjigo (ZK). Predvsem lastniki v večstanovanjskih objektih imajo lahko veliko težav pri vzpostavljanju etažne lastnine, na podlagi katere se je mogoče z ustreznimi dokumenti v ZK vpisati kot lastnik nepremičnine, ki je pogosto še vedno napisana na vlagatelja.
Milka Bizovičar, Delo
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 22:56
2:05

Ob tem je treba spomniti še na zemljišča, ki smo jim v preteklosti dejali funkcionalna oziroma pripadajoča, torej na površine ob objektih, ki jih lastniki uporabljajo za skupna parkirišča, zelenice, otroška igrišča, dovozne poti in podobno. Te so še pogosteje kot večstanovanjski objekti vknjižene na investitorje, solastniki bivalnih enot ob njih pa tega mogoče niti ne vedo.

V preteklosti smo že bili priče težavam, ki so jih imeli stanovalci posameznih sosesk, ker je lastnik, naveden v ZK, takšno zemljišče prodal tretji osebi ali podjetju, ki je na njem želel urediti parkirišče ter od stanovalcev zanje zahteval najemnine. Zato je treba v ZK preveriti lastništvo funkcionalnih zemljišč ter po potrebi začeti postopke za prenos lastništva na vsakokratne lastnike stanovanj. Že tako pričakovani dolgotrajni postopki se lahko še zavlečejo v primeru, da je podjetje, ki je lastnik teh zemljišč, v stečajnem postopku. Lastniki v tem primeru morajo pravočasno oddati vloge za izločitev zemljišča iz stečajne mase, odločitev na podlagi dokazil pa je v rokah stečajnega upravitelja.

Več o neurejenih zemljiških razmerjih si lahko preberete v četrtkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine