Pozdravljeni,
z bivšim partnerjem imava v solasti stanovanje. Zanimajo me opcije izpeljave prodaje, pri čemer se on strinja, da nima deleža od prodaje.
Ali je boljše, da se sklene darilna pogodba pred prodajo in uredi ZK? Kateri davki se plačajo v tem primeru?
Druga opcija, ki jo vidim, je, da se njegov delež nakaže njemu na račun in ta potem podari znesek meni preko darilne pogodbe. Kako se odmeri davek v tem primeru?
Ali obstaja še katera opcija?
Hvala in lep pozdrav.
Pozdravljeni,
najlepša hvala za vaše vprašanje. Ta je v bistvu dilema oziroma preračunavanje stroškov ureditve razmerja med vami in vašim bivšim partnerjem glede nepremičnine, katere lastnika sta.
Prodaja nepremičnine je podvržena davku na promet nepremičnin ter davku na kapitalski dobiček, medtem ko darila ureja Zakon o davku na dediščine in darila.
V prvem primeru, ki ga navajate, torej, da z bivšim partnerjem prej uredita prenos nepremičnine, boste najprej morali plačati davek na darilo, kasneje ob prodaji pa še davek na promet nepremičnin in morebiten kapitalski dobiček. Vaš bivši partner pa bo moral plačati ob podpisu darilne pogodbe tudi davek na promet nepremičnin in kapitalski dobiček, če je seveda nastal.
Ker gre za darilno pogodbo oziroma za darilo, ki ga predstavlja nepremičnina, med bivšima partnerjema, ki nimata statusa zakonskega ali zunajzakonskega partnerja, ne sodite med izjeme oziroma oprostitve plačila davka na darilo.
Torej boste kot obdarjenka plačali davek na darilo. Osnova za izračun davka je vrednost v dar prejetega premoženja v času ko nastane davčna obveznost. Od vrednosti se odštejejo morebitna bremena na nepremičnini oziroma stroški. Višina davka je določena v lestvici, ki je navedena v 8. členu Zakona o davku na dediščine in darila.
V drugem primeru sta z bivšim partnerjem podvržena istim davkom, predlagam pa, da preračunata, kaj je za vaju ugodneje. Predvidevam, da boste nepremičnino prodali po višji vrednosti, kot bi bila vrednost darila (vrednost nepremičnine), med vama, torej bi v primeru prodaje nepremičnine in darilne pogodbe za premičnino (denar) lahko plačali višji davek na darilo. To je seveda samo predpostavka, ki izhaja iz dejstva, da cene rastejo in da so vsak dan višje, čeprav so kategorije oziroma razredi kar »široki«. Je pa drugi postopek enostavnejši, saj morate, če se odločite, da vam bivši partner pred prodajo podari svoj del nepremičnine, vzeti v obzir, da gre tudi v tem primeru za promet z nepremičnino, ki je podvržen plačilu davka. Torej v tem primeru plačate vi davek na darilo, on pa davek na promet nepremičnin. Ko lastništvo nepremičnine preide na vas in jo kasneje prodate, je postopek zopet enak. Torej predmetna davka se plačata dvakrat.
Svetujem vam, da z bivšim partnerjem preračunata obe opciji in plačila vseh treh davkov (davek na promet nepremičnin, davek od kapitalskega dobička in davek na darila). Kar se tiče ostalih možnosti, težko svetujem, saj ni jasno, ali sta si z bivšim partnerjem premoženje razdelila oziroma kakšen je vajin status.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.