Spoštovani,
zanima me, kakšen je postopek in kakšni so stroški pri prodaji deleža parcele in dela stavbe.
Podedoval sem 1/24 dela parcele ter dela stavbe (nujni delež kot vnuk). Sorodniki, ki imajo v lasti preostale dele, bi moj delež radi odkupili. Gre za relativno majhen znesek, vse skupaj cca. 900 evrov.
Ali je v tem primeru sploh smiselno narediti prodajno pogodbo ali raje naredimo darilno?
V upanju na odgovor vas lepo pozdravljam.
Pozdravljeni,
oba načina prenosa lastninske pravice na nepremičnini, ki ju omenjate, sta v vašem primeru možna. S sklenitvijo kupoprodajne pogodbe se nepremičninska pravica prenese odplačno, s sklenitvijo darilne pogodbe za nepremičnine pa se lastninska pravica na nepremičnini na obdarjenca prenese neodplačno. Za kateri način se boste odločili, je odvisno, ali želite nepremičnino (vaš delež) podariti ali prodati.
Če se boste odločili za darilno pogodbo, bo obdarjenec dolžan prijaviti darilo pristojnemu davčnemu uradu, ki mu bo odmeril davek na darilo. Davčna osnova je vrednost darila, zavezanec pa je oseba, ki se ji ob prejemu darila premoženje poveča. Kot že rečeno, mora obdarjenec v roku 15 dni od sklenitve darilne pogodbe oddati napoved pristojnemu davčnemu uradu, kjer nepremičnina leži. Če pa je obdarjenec dedič prvega reda oziroma je izenačen dediču prvega reda, pa je oproščen plačila davka na dediščino oziroma darilo. Darilna pogodba za nepremičnino mora biti sklenjena v pisni obliki.
Lahko pa seveda svoj delež enostavno prodate. V tem primeru ste dolžni plačati 2-% davek na promet nepremičnin, podvrženi pa ste tudi dohodnini od kapitalskega dobička, seveda le v primeru, če je nastala razlika v vrednosti nepremičnine ob pridobitvi in odsvojitvi. Za pridobitev se šteje dedovanje in ocenjena vrednost nepremičnine v trenutku dedovanja, za odsvojitev pa se šteje prodaja nepremičnine in njena vrednost ob prodaji (pogodbena cena). Razlika predstavlja davčno osnovo, od katere se odmeri davek.
Če povzamem, kadar se sklepa darilna pogodba, se davek na promet nepremičnin v višini 2 % od ugotovljene vrednosti nepremičnin ne plača, saj se le ta plača, kadar se sklepa prodajna pogodba. Plača pa se davek na darila, katerega višina je odvisna od dednega reda ter vrednosti darila.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.