1. Združljivost je lahko težava
Na trgu naprav za pametni dom je veliko konkurenčnih podjetji, kar pomeni, da vse elektronske naprave niso združljive. Če se odločite za nakup Applovih, Googlovih in Amazonovih naprav boste kmalu ugotovili, da med seboj ne komunicirajo tako, kot bi si želeli. Če želite svoj dom spremeniti v pametnega, kjer ne boste imeli težav z združljivostjo naprav, potem je najbolje, če izberete elektronske naprave istega proizvajalca. Če imate različne naprave, pa preverite, kako kompatibilne so z napravami drugega proizvajalca, svetujejo na thenextweb.com.
2. Centralna nadzorovalna enota je najboljša izbira
Pametni dom je najbolje postaviti s pomočjo centralne nadzorovalne enote. A tudi pri tej lahko hitro pride do nezdružljivosti z drugimi sistemi, predvsem pri varnostnem sistemu in termostatih. S centralno nadzorovalno enoto boste izkusili vse prednosti pametnega doma.
3. Ko ni povezave do interneta
Pred nakupom pametnih naprav se pozanimajte, kaj se zgodi v primeru prekinjene povezave do interneta. Bodo pametne naprave delovale brezhibno tudi, če med seboj ne bodo mogle komunicirati ali se bodo ugasnile? Preverite, ali naprave delujejo tudi brez povezave na internet.
4. Razkrivate ogromno podatkov
Vsakič, ko nekdo uporabi pametno napravo, ta proizvajalcu pošlje podatke, ki razkrivajo njegove navade. Ker podatki krožijo, do njih zlahka dostopajo tudi oglaševalci. Ko se odločite za nakup pametnih naprave za dom, vedite, da boste »plačali« več kot le ceno izdelka.
5. Optimalno delovanje sistema zahteva načrtovanje
Vzpostavitev pametnega doma je lahko zelo zabavna, če ste se prej posvetili načrtovanju in raziskavi, kateri proizvajalci so na določenih področjih boljši in kakšne so vaše zahteve glede delovanja (upravljanje z vsemi pametnimi napravami, poslušanje glasbe v sobah, dostop do interneta v vsaki sobi z glasovnimi ukazi itd.). Raziščite, katere znamke so najboljše za določene izdelke in ali so združljive s tistimi, ki jih že imate doma oziroma jih boste kupili pri drugem proizvajalcu.
6. Cene so različne
Čeprav je cena naprav zmerna, je lahko njihova vgradnja zelo draga. Veliko podjetji, ki se ukvarja s sistemi za varovanje doma, ima visoke cene montaže sistema po hiši, zato je pred nakupom njuno prebrati drobni tisk.
7. Na daljši rok boste prihranili denar
Čeprav se vam bo zdel nakup naprav za vzpostavitev pametnega doma drag, nanj glejte kot na investicijo, svetujejo pri thenextweb.com. Sčasoma se vam bo nakup obrestoval: prihranili boste pri električni energiji in ogrevanju, saj bo pametni dom za delovanje elektronskih naprav poskrbel tudi, ko vas ne bo doma.
8. Varnostna opozorila
Čeprav pametni domovi nudijo dodatno ugodje, predstavljajo tudi grožnjo varnosti. Hekerji lahko dostopajo do vaših osebnih podatkov, ki jih nato prodajajo drugim podjetjem ali pa izkoristijo za kriminalna dejanja. Pred vzpostavitvijo pametnega doma se zato pozanimajte o kakovosti elektronskih naprav na področju varovanja vaše zasebnosti.
9. Možnost vklopa varovanja podatkov
Googlov in Amazonov virtualni pomočnik omogočata nastavitve varnosti, s katerimi vam je zagotovljena diskretnost. Vendar pri tem velja opozorilo, da se vse nastavitve da enostavno ponastaviti na tovarniške nastavitve. Pred uporabo zato preberite navodila, da bi se izognili izpostavljanju občutljivih podatkov.
10. Delovanje ni vedno brezhibno
Pametne naprave se sproti učijo in potrebujejo nekaj časa, da delujejo brezhibno. V programski opremi so lahko hrošči, zato ne predvidevajte, da bo vedno vse delovalo tako, kot bi si želeli.
11. To je šele začetek
Pomoč virtualnih asistentov in način povezovanja pametnih naprav v domu je navdihujoče, a trenutno smo priča šele njihovim začetkom. Še nekaj časa bo preteklo, preden bomo živeli v svetu, ki ga spremljamo prek znanstveno-fantastičnih filmov. Glede na hiter razvoj na področju tehnologije, bodo pametne naprave sčasoma postale nepogrešljiva oprema vsakega sodobnega domovanja.