Če doma nimate obutih čevljev, so vaša tla manj umazana. Da bi še zmanjšali količino umazanije, ki jo na podplatih prinesete v vežo, pa se založite s predpražniki. Enega postavite pred vrata, drugega v vežo. Zunanji predpražnik naj bo bolj grob, da boste s čevljev spravili čim več umazanije, notranji pa naj vpija vodo, da boste zaščitili tla pred vodo in - v zimskem času - soljo za posipanje.
PREBERITE ŠE: Koliko predpražnikov potrebujemo?
Združevanje opravil
Med čiščenjem poskušajte ubiti dve muhi na en mah. Ko sesate, obrišite ali posesajte še zaključne letve. Ko pomivate okna, se lotite še čiščenja žaluzij.
Pozabite na vedro
Kadar pomivate tla in za seboj vlečete vedro, se velikokrat zgodi, da iz njega pljuskne voda. Pozabite na vedro in raje s seboj prenašajte plastenko z razpršilko. Tla poškropite in pomijte.
Vsa čistilna sredstva lahko naredite doma iz naravnih sestavin. Poskrbite le, da istega čistila ne uporabljate na vseh površinah. Pri občutljivih površinah se izogibajte uporabi alkoholnega kisa. Naredite si zalogo čistil, s katerimi boste čistili hitreje in učinkoviteje.
PREBERITE ŠE: Uporabna (in poceni) čistila, ki jih lahko naredite sami
V posodo za tekoče milo vlijte sredstvo za pomivanje posode
V posodo za tekoče milo, ki ga uporabljate v kopalnici, vlijte sredstvo za pomivanje posode. Posodo označite z alkoholnim flomastrom in jo postavite v tuš. Med tuširanjem lahko s krtačo očistite še kabino za prhanje ali kad. Pazite, da vam med čiščenjem in prhanjem ne spodrsne!
Pravilen način sesanja
Tla v sobi si predstavljajte kot mrežo vodoravnih in navpičnih pasov. Najprej s sesalcem sledite horizontalnim pasovom in nato še vertikalnim. Na takšen način se boste zagotovo znebili prahu in umazanije, ki se je ujela v majhne reže.
Definirajte "čisto"
Nekaterim "čisto" pomenijo bleščeča se tla, drugim je dovolj že sveže oprano perilo. Odločite se, kaj za vas pomeni "čisto" in nato to ohranjajte.
Ustvarite si načrt čiščenja, ki naj bo po mnenju poklicnih čistilcev podoben plesu. Zaplešite v eni sobi in se s krpo dotaknite vsega: prašnih polic, omar, stikal za luči, okvirov vrat. Ne begajte iz sobe v sobo.
PREBERITE ŠE: 7 najpogostejših napak pri čiščenju
Uporabite stroj za pomivanje posode
Stroj za pomivanje posode lahko uporabite za skoraj vse steklene in keramične izdelke v hiši.
Straniščno školjko čistite vsak dan
Da bi se izognili neprijetnemu gospodinjskemu opravilu vsak teden, straniščno školjko s krtačo očistite vsak dan. Na takšen način se boste izognili trdovratni umazaniji.
PREBERITE ŠE: Dom vedno čistimo od stropa proti tlom
Preskočite poliranje
Leseno pohištvo sem in tja vseeno potrebuje nekaj poliranja, a ne med vsakim čiščenjem. Prah obrišite s krpo iz mikrovlaken in se izognite dolgotrajnemu poliranju. Poklicni čistilci pravijo, da se na nespoliranemu pohištvu nabira manj prahu.
Najprej se lotite kuhinje in kopalnice, šele nato naj na vrsto pride nered, prah in nazadnje tla. Ocenite, katera gospodinjska opravila morate opraviti najprej.
PREBERITE ŠE: V dveh urah do pospravljenega doma
Hitro čiščenje
Kadar dobite obiske, vam pa se ne da pospravljati, je čas za hitro čiščenje. Pri tem se lotite samo tistih površin, ki so najbolj vidne: kuhinjski pult, miza, kopalnica. Preskočite brisanje prahu na vrhu hladilnika ali za drugimi gospodinjskimi aparati.