4 površine, ki jih v stanovanju ne smemo čistiti s kisom

16. 8. 2021 | Besedilo: E. N.

KIS, naravna čistila, čiščenje

Kis je eno najboljših naravnih čistil, in kadar je to le mogoče, ga poskušamo uporabiti namesto kemičnih detergentov. A pri nekaterih hišnih opravilih po njem ne smemo poseči.

Kis je v kuhinji nepogrešljiva sestavina, nadvse uporaben pa je tudi pri čiščenju. Z njim lahko odstranimo marsikateri trdovraten madež, odrešuje nas vodnega kamna in iz stanovanja pomaga preganjati neprijetne vonjave. Skratka, marsikdaj z njim lahko nadomestimo trgovinska čistila ter s tem delujemo tudi bolj ekološko. Včasih pa ni pametno, da posežemo po njem. Izogibajte se mu, ko čistite spodnje štiri površine v svojem domu.

FOTO: FotoHelin/Shutterstock

Naprave z ekranom na dotik

Kljub temu, da je kis naravno čistilo, lahko čiščenje z njim povzroči nepopravljivo škodo. Nikoli ga ne uporabljajte, ko čistite elektronske naprave, sploh tiste, ki se ponašajo z ekranom na dotik. Kis namreč lahko uniči funkcionalnost ekrana in povzroči, da naprava ne bo več delovala. Ekrane tako raje čistite s čistili, ki so temu namenjena.

Granitne in marmorne površine

Kis je odličen za odstranjevanje vodnega kamna, a pri raztapljanju mineralov ne ločuje med kamninami, ki jih želimo raztopiti, in tistimi, ki jih ne. Zato z njim nikoli ne čistite granitnih in marmornih površin, saj bo kis prodrl v drobne razpoke in začel raztapljati kamnino od znotraj. Pogosto čiščenje s kisom bo tako povzročilo vidne poškodbe na marmornem pultu, granitnih ploščicah in policah. Raje posezite po namenskem čistilu.


Čiščenje lužic hišnih ljubljenčkov

Vemo, da kis odganja neprijetne vonjave, in če se v stanovanju zgodi nezgoda našemu psu ali mačku, se vonja seveda želimo znebiti. A tega ne počnimo s pomočjo kisa, saj njegov vonj pse in mačke zelo moti in ga bodo najverjetneje poizkušali prekriti tako, da se na mesto, ki ste ga z njim očistili, ponovno pomočijo. Če se želite vonja znebiti na naraven način, lužico raje potresite z mešanico vode in sode bikarbone ter vse skupaj posesajte, ko se vlaga izsuši.

PREBERITE ŠE: PES SE JE POLULAL V STANOVANJU - TAKO PRAVILNO POČISTIMO ZA NJIM

Lesene površine s premazom

Večina lesenih površin, ki jih imamo v stanovanju, je zaščitenih z najrazličnejšimi premazi in olji, ki jih ohranjajo lepe in sijoče. Kadar se lotimo njihovega čiščenja, se izogibajmo kisu, saj kislina lahko raztaplja premaze in na lesenih površinah pusti lise. Prav tako lahko zaide v razpoke lesa in povzroči gnitje.

PREBERITE ŠE: 4 NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE PRI UPORABI BRISAČ

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE