Feng šuj je starodavna kitajska veda o harmoniji v našem okolju, domovih in našem življenju. Izhaja iz filozofije, ki govori o povezanosti vsega, kar obstaja, in temelji zlasti na teoriji življenjske sile či, teoriji o jinu in jangu, teoriji o petih elementarnih fazah spremembe (petih elementih) in sistemu osmih trigramov (oziroma 64 heksagramov). Vsi sicer ločeno nastali sistemi so povezani v enoten filozofski sistem, ki je osnova vseh tradicionalnih kitajskih ved.
Feng šuj je lahko v pomoč pri opremljanju prostorov. Ker se vseh prostorov večinoma ne da urediti povsem optimalno, je treba poskrbeti zlasti za tiste, v katerih se največ zadržujemo ali se nam zdijo najpomembnejši. Med njimi je zagotovo spalnica. Ta mora zagotoviti dober spanec, ki nas napolni z novo energijo.
Postelja je v spalnici najpomembnejša. V prostor naj bi jo postavili tako, da je vzglavje ob steni. Postelje ni priporočljivo postaviti v os vrata-okno ali tako, da je vznožje obrnjeno proti vratom. Prav tako ni dobro, če imamo okno nad vzglavjem, saj moramo imeti med spanjem trdno zaledje za glavo. Postelja prav tako naj ne bi bila postavljena ob isto steno kot vhodna vrata, to naj bi vplivalo na občutek varnosti.
Priporočljiv je lesen okvir postelje, težka vzglavja iz kovine lahko porušijo pretok energije. Zato je priporočljivo mehko oblazinjeno vzglavje brez ostrih robov. Za posteljnino so najboljše naravne tkanine, kot so lan, bombaž ali svila. Postelja pa naj bo čez dan pospravljena.
Prav tako po feng šuju ni najboljša rešitev shranjevanje pod posteljo, ker je s tem prekinjen tok energije, ki mora krožiti.
Popolnoma bela spalnica lahko deluje preveč hladno. Za umirjeno spalnico, ki spodbuja sprostitev in dobro spanje, priporočajo nežne rožnate in sive odtenke. Živahne barve, kot sta rdeča ali neonski odtenki, lahko delujejo preveč spodbudno in povzročijo nemir. Poleg naravnih tkanin so priporočljive tudi dišave, ki spodbujajo spanje, nas primer sivka.
V spalnici pa je pomembna tudi simetrija. Ob posteljo postavite dve nočni omarici, dve namizni svetilki. Če je mogoče, postavite romantično fotografijo ali umetniško delo na jugozahodno steno spalnice. Tudi umetniške slike ali predmeti naj bi bili v dvojini.
V spalnico ne sodijo družinske fotografije ali predmeti, ki spominjajo na bivša razmerja. Šopek rdečega cvetja v vazi pa lahko spodbudi romantično vzdušje.
Za optimalno ravnovesje naj bi v spalnico vključili vidike vseh petih elementov – lesa, kovine, ognja, zraka, vode in zemlje. Les simbolizira rast in vitalnost. Ta element vnesemo s pohištvom. Kovino, ki podpira znanje, je mogoče vključiti skozi okvirje za slike. Zemlja simbolizira stabilnost in ravnotežje. To lahko vnesete z umetniškim delom, na katerem je krajina. Voda, ki predstavlja modrost in spokojnost, se lahko odraža v zaobljenih oblikah dodatkov.
Rastline so sicer dobrodošle v vsakem prostoru, saj je dokazano, da nam izboljšajo počutje. A v spalnico ni priporočljivo postaviti veliko okrasnih lončnic. Njihova energija, usmerjena v rast, naj bi bila premočna za ta prostor, zato lahko moti sprostitev. Lahko pa postavite kakšno ločnico z okroglimi listi, ki bo delovala blažilno.
V spalnici so nezaželeni veliki ostri vogali (na primer vogal kakšnega dimnika ali velike omare ali kakšni drugi izraziti veliki koničasti predmeti), ki merijo na naše telo med spanjem. Naši možgani naj bi vsako konico, ost zaznajo kot napad, zato se sproži v telesu obrambni odziv in ustvarja se stres. Če smo ves čas obdani z ostrimi vogali, nas bo to obremenjevalo. pri tem misli na izrazite velike koničaste predmete.
Prav tako v spalnici niso dobrodošla ogledala, še zlasti postavljena tako, da se med spanjem vidite v njih.
Za dober spanec tudi po feng šuju pa lahko poskrbite s primernimi senčili, ki prostor zatemnijo.
PREBERITE ŠE: Otroška soba po načelih feng šuja