Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

6 preprostih trikov za zero waste piknik

Poletje ni popolno brez piknika v naravi. Škoda le, ker po njem ostane toliko plastične embalaže. Kako izvesti zero waste piknik?
Foto: Pressmaster/Shutterstock
Foto: Pressmaster/Shutterstock
T. S. P.
29. 6. 2020 | 11:14
22. 10. 2024 | 11:26
2:41

Pribor za večkratno uporabo

Namesto plastičnih krožnikov, pribora in kozarcev, s seboj na piknik raje vzemimo pribor za večkratno uporabo. Na izbiro imamo pribor iz močnejše in trpežnejše plastike, nerjavnega jekla (se spomnite skodelic iz šolske menze?), bambusa ipd. Tudi prtički so lahko za večkratno uporabo: bombažni ali laneni, ki jih po vrnitvi domov samo vržemo v pralni stroj.

PREBERITE ŠE: V dveh letih le za kozarec odpadkov

Hrano pripravite sami

Pikniki so priljubljeni tudi zaradi številnih dobrot, ki jih v naravo prinesem neposredno iz trgovine in so pogosto zavite v plastično embalažo. Rešitev je, da hrano pripravimo doma in jo v košaro za piknik pospravimo zloženo v plastične posode za večkratno uporabo.

Tudi sladice lahko pripravimo doma in shranimo v posodo za hrano. Namesto torte lahko spečemo pecivo, ki ga narežemo na kocke.

Zelenjava in sadje

Namesto že pripravljene oz. narezane zelenjave in sadja v trgovini raje izberimo sveže in ga narežimo kar med piknikom. Sicer pa je že dolgo znano, da je boljše, če sadje jemo kar takšno, kakršno raste na drevesih ter odstranimo lupino le pri tistem, ki je obdelan s pesticidi.

PREBERITE ŠE: Pot do družbe brez odpadkov naj bo zabavna

Salame in sir

Namesto pripravljenih paketov narezane salame in sira v trgovini raje vzemimo cel kos ali pa prodajalko prosimo, da nam nareže toliko salame in sira, kot ga potrebujemo. S tem se bomo izognili kupu plastične embalaže, okus pa bo enak ali celo boljši.


Omake naredimo sami

Namaz iz avokada, sveže skute ali pa zelenjave lahko pripravimo doma. Pospravimo ga v manjše plastične posode za hrano.

Odpadke shranimo za kompost

Ostane hrane pospravimo v skupno plastično posodo in odnesemo domov. Tam jih namreč lahko vržemo na kompost in ustvarimo gnojilo, s katerim bomo prihodnje leto nahranili prst. Več pridelka pomeni še več zdravih in cenejših piknikov v naravi.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Slovenka, ki v Avstraliji osvaja s presnimi tortami

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine