Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni dialog: Kuhinja kot središče

Mlad par si želi na novo urediti pritlično stanovanje, ki je zdaj prazno in potrebno celovite prenove. Opremila bi rada tudi prostor za otroško sobo.
Luka Fabjan, absolvent Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:28
2:21

Ideja pri takšnih stanovanjih je iskanje enega večjega primernega prostora, ki bi združeval kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, predvsem pa je želja ustvariti zanimiv in prijeten ambient, ki bi ga mlada družina lahko sprejela za svoj dom.

Obstoječe stanje ponuja tri razmeroma velike prostore in veliko predsobo, za katero bi skoraj lahko rekli, da je prevelika. Tlorisna rešitev postavi otroško sobo v večji prostor, ki je primeren tudi za dva otroka, za zahteve spalnice pa za zadostuje nekoliko manjša soba. Pri oblikovanju bivalnega prostora vključimo še predprostor, saj s podrtjem pregradne stene močno povečamo volumen in s tem občutek velikosti in prostornosti. V novem prostoru sta na osrednjem mestu organizirani kuhinja in jedilnica, ki sta zdaj središče dogajanja. Kuhinjski del je oblikovan drugače, kot smo navajeni, saj se do delovne površine lahko dostopa s treh strani, kar omogoča, da se pri pripravi hrane razvije družabno življenje. Vsi drugi elementi so razporejeni okoli tega dela tako, da se dopolnjujejo oziroma ustvarjajo manjše specifične ambiente, ki dajejo celotnemu domu možnost raznolike uporabe.

Nekoč so se ljudje v razširjeni družini med seboj povezovali, si pomagali pri delu in s tem gradili dobre odnose. Danes, ko nas družba sili v individualizem, marsikdo pozablja, kako pomembna vrednota je dober odnos. Na srečo se vračajo ljudje s podobnimi idejami in zato kot oblikovalec prostora in doma čutim odgovornost, da zanje zasnujem ambient, ki omogoča združevanje, povezovanje in spoznavanje. Takšna zasnova sicer še ni rešitev za naše vrednote, je pa dober začetek.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine