Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Svetovalnica: Sosedje so mi z adaptacijo povzročili škodo – kaj naj storim?

Pravnica odgovarja bralcu, ki se sooča s škodo zaradi sosedove adaptacije – ali lahko kljub negativni inšpekcijski odločbi uveljavlja odškodnino?
Ali lahko zahtevam odškodnino zaradi del v sosednjem stanovanju? Foto Delo UI
Ali lahko zahtevam odškodnino zaradi del v sosednjem stanovanju? Foto Delo UI
21. 7. 2025 | 12:38
21. 7. 2025 | 13:15
3:10

Pozdravljeni.

V večstanovanjski hiši so se vršile adaptacije dveh stanovanj, ki mejita na moje stanovanje. Inšpektor si je ogledal adaptacijo in menil, da imajo uporabno dovoljenje, zato se je primer zaključil.

V obeh primerih so tanjšali stene, vgradili preširoka okna, ki so vpeta na dveh straneh na betonski stebriček (ker je v stavbi plinska inštalacija, včasih ni bilo dopustno preozko vgraditi oken zaradi varnosti pri eksploziji). Nastale pa so tudi poškodbe v mojem stanovanju, in sicer na parketu in keramiki (parket razmajan, keramika napokana).

Kaj mi svetujete – na koga naj se obrnem in kako naj ukrepam?

bralec

Odgovarja:

tanja-bohl

Odvetnica

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

Spoštovani.

V postopku inšpekcijskega nadzora se opravlja nadzor nad izvajanjem oziroma spoštovanjem zakonov in drugih predpisov. V primeru ugotovitve neskladnosti inšpektorji izrečejo ukrepe javnopravne narave, v okviru in na podlagi svojih pooblastil. Navajate, da je inšpektor ugotovil, da ni bilo nobenih neskladnosti, katere je pristojen ugotavljati, zato ni izrekel nobenega ukrepa, tako odsotnost ugotovitve neskladnosti v postopku inšpekcijskega nadzora ne pomeni, kar pa ne pomeni, vam ni nastala škoda in da kot lastnik sosednje nepremičnine nimate pravice do sodnega varstva.

Kljub negativni odločbi v inšpekcijskem postopku imate kot lastnik nepremičnine zoper škodo, ki je bila na njem povzročena z adaptacijo, pravico sodno uveljavljati odškodninsko odgovornost. Uveljavljate jo lahko proti lastnikoma obeh sosednjih nepremičnin, ki sta vršila adaptacijo, pri čemer morate jasno specificirati škodo in ravnanje, s katerim je bila le-ta povzročena. Skladno z 10. členom Obligacijskega zakonika se je vsak dolžan vzdržati ravnanja, s katerim bi utegnil drugemu povzročiti škodo. Je pa za uspešno uveljavitev tovrstnega zahtevka ključno, da jasno opredelite in dokažete vzročno zvezo med ravnanjem sosedov pri vršenju adaptacije s škodo, ki je zaradi tega nastala. Škode ne morete le pavšalno povezovati z dejstvom, da so v sosednjih stanovanjih vršili adaptacijo, ampak boste morali dokazati, da je bila škoda rezultat ravnanj, opravljenih v zvezi z vršenjem adaptacije.

Priporočamo, da se za uveljavljanje svojih pravic obrnete na odvetnika, ki vam ob pregledu konkretne situacije lahko svetoval glede naslednjih korakov.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine