Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podkasti

Deloindom podkast: Nepredvidljivost je sestavni del adaptacije

Vodilna arhitektka biroja GAO arhitekti Petra Zakrajšek in novinarka ter urednica Mateja Delakorda, ki je ravno sredi prenove stare hiše, sta z nami delili svojo ljubezen do starejših objektov in izkušnje ob prenovah le-teh.
Foto: Luka Maček/Delo
Foto: Luka Maček/Delo
25. 9. 2024 | 16:18
5. 11. 2024 | 11:18
4:18

Kaj je tako posebnega pri starih objektih in zakaj prenove zahtevajo toliko ljubezni, uporabnika pa nagradijo s tako posebnim in vsebine polnim domom?

Za začetek smo sogovornici povprašali po preteklih izkušnjah s prenovami in se pozanimali o tem, kaj ju vedno znova vleče k starejšim objektom. Sogovornici sta si edini, da imajo starejši objekti drugo energijo, tradicijo, dušo in srce, ter iz snovalca prenove potegnejo drugačno kreativnost.

Dotaknili smo se tudi neromantične izvedbene plati prenov starejših nepremičnin. Odgovorili smo na večna vprašanja: kakšni posegi v objekt zahtevajo gradbeno dokumentacijo, zakaj velja angažirati gradbene strokovnjake ter kakšna so pričakovana odstopanja od predvidenega proračuna. »Nepredvidljivost, časovna, vsebinska in finančna, je sestavni del vsake adaptacije. Vsak, ki se podaja v prenovo, mora računati na to, da vse ne bo šlo po planu. To je že del plana,« priznava arhitektka Petra Zakrajšek. Veliko spremenljivkam pa se je mogoče izogniti s čim bolj natančno pripravljenim načrtom prenove ter zastavljenim terminskim planom. Mateja Delakorda povzame svojo izkušnjo prenove starejše notranjske hiše: »Pri teh projektih moraš res vzeti nepredvidljivost v zakup, si vzeti čas in v tem uživati.«

Zanimalo nas je tudi, kaj velja pri starih objektih ohraniti ter koliko jih je smiselno prilagajati sodobnemu načinu bivanja. Arhitektka Petra Zakrajšek razloži: »Vedno gre za kombinacijo obojega, trudimo se ohraniti čudovite značilnosti preteklosti ter dodati bivalno udobje današnjega časa.« Mateja opiše, kako so njihov objekt ravno iz tega razloga tako rekoč obrnili na glavo; na podstrehi, kjer je bil nekoč prostor za seno, se sedaj nahaja odprt bivalni prostor, pritličje z manjšimi prostori pa je namenjeno spanju in servisnim prostorom.

Da ne bo vse šlo po načrtih, je že del plana.

Pozanimali smo se tudi, kako se spoprijeti z višanjem stroškov zaradi nepredvidenih del. Sogovornici sta si edini, da pri trajnih elementih ne gre sprejemati kompromisov in jih je treba izvesti kvalitetno, na račun tega pa se morda raje odrečemo kakšnemu ekscesu ali pa nakup premičnega pohištva odmaknemo nekoliko dlje v prihodnost.

V pogovoru smo ugotovile, da je mogoče s čim bolj natančnim načrtovanjem in popisi, nepričakovani del projekta kar se da zmanjšati. Še vedno pa je treba vzeti v zakup, da pri prenovah ne gre le za čim hitrejši in čim cenejši postopek. Treba je najti tudi izvajalce, ki imajo potrebna znanja in se dela lotijo z veliko mero spoštovanja.

Mateja glede na svojo izkušnjo apelira: »Ljudje bi morali več razmišljati o prenovi starejših stavb. Posebno v luči trajnostne naravnanosti, da ne bi pozidali čisto vsakega kotička te lepe zemlje.«

PREBERITE ŠE INTERVJU: Arhitektka Petra Zakrajšek: Kot samohranilka sem že na začetku strogo potegnila črto

NAPOVEDUJEMO
V naslednji epizodi Deloindom podkastov, ki bo na sporedu 8. oktobra, bomo govorili o oddajanju nepremičnin. V studiu se nam bosta pridružili pravnica in nepremičninarka, s katerima se bomo pogovarjali tako o dolgoročnem kot kratkoročnem oddajanju, potrebnih dovoljenjih in soglasjih ter težavami z najemniki.
Vabljeni k poslušanju!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine