
Majhen tloris stanovanja, le 26 kvadratnih metrov, zahteva zelo dobro premišljeno uporabo prostora. To vodilo se kaže v vsakem kotičku stanovanja. V vhodnem prostoru je odprtino za vrata v spalnico nadomestila omara za čevlje. Na nasprotni strani se odpira kopalnica. Želja je bila, da bi v njen okvir vključili še pralni stroj. Z vgradnjo dvojnih drsnih vrat, ki odpirajo ali zapirajo osrednji in zadnji del kopalnice, je bilo mogoče to željo uresničiti. Za prvimi drsnimi vrati je v tla vgrajen velik tuš, ki ob uporabi zavzema osrednji del prostora kopalnice. Leseni pod na distančnikih, ki je nameščen na dnu tuša, omogoča nemoten prehod do zadnjega dela kopalnice s straniščno školjko in pralnim strojem.
Od vhoda pridemo mimo drsnih vrat v kuhinjo in jedilnico. Gre za najbolj fleksibilen prostor stanovanja, saj lahko z majhno reorganizacijo pohištva in drsnih vrat kuhinjski del spremenimo v bralni kotiček ali odprto dnevno sobo. To omogočajo miza na koleščkih in drsna vrata, ki zapirajo spalno-delovni prostor. Ta vrata hkrati nosijo vgrajen televizor, ki je viden le, ko so zaprta. Fleksibilnemu konceptu sledijo še zložljivi stoli, ki so, kadar jih ne potrebujemo, obešeni na steni. V spalno-delovnem prostoru so smiselno razporejene garderobne omare, postelja in velika delovna miza. Ne glede na to, da so omare predvidene kot popolnoma zaprt pas ob steni, s prikladnimi nišami ponujajo stanovalki prostor, kjer lahko razpostavi svoje priljubljene predmete. Da bi stanovanje obdržalo čim več svetlobe, se površine pohištva, tlakov in sten izmenjujejo v beli barvi in svetlih lesenih oblogah. Slednje so na stenah skozi niše spuščenega stropa osvetljene tako, da dajejo prostoru še dodatno toplino. Kljub majhnosti to stanovanje vseeno ponuja številne možnosti in postane prijeten dom.
---
Novembra lani smo začeli objavljati rešitve letošnjega natečaja Arhitekturni dialog. V njem so študenti arhitekture pripravili svoje predloge na podlagi vprašanj bralcev. To je že četrti takšen natečaj zapored, ki je nastal v sodelovanju med Gospodarskim razstaviščem, Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani in našo prilogo.