
Na podstrešju si želi mlad par opremiti trisobno stanovanje, vhod vanj pa, če je le mogoče, urediti od zunaj. Največja ovira je streha, ki se spušča na vse strani do višine 70 centimetrov.
Pri oblikovanju je bilo moje vodilo razporediti bivalne prostore tam, kjer je stojna višina najvišja, ob spuščajočih se robovih nanizati sekundarne in servisne prostore, hkrati pa z odprtostjo doseči, da stanovanje ne bo utesnjeno.
Stopnišče postavimo na severni strani, kjer se prek terase vstopa v stanovanje. Že od tod se pogled odpre čez celoten bivalni del vse do južne strani. Drugi vhod je skozi shrambo do kuhinje na zahodni strani.
Zahodni bivalni del je od vzhodnega spalnega ločen s kaminom, ki poveže oba prostora z zastekljeno odprtino. V spalnem delu se vzpostavi vmesni delovni kotiček, ki se izteče kot podaljšek knjižnice.
Na severni strani je dnevno stranišče s kopalnico. Visoke garderobne omare razporedimo ob kopalnici in kaminu, kjer je stojna višina primerna zanje.
V spalnem delu je možnost ureditve prostora po željah in trenutnih potrebah naročnika – v začetku gre lahko za enoten prostor spalnice z garderobno sobo, če se bo družina razširila, pa ga je mogoče tudi predeliti (okna so razporejena tako, da je to izvedljivo).
Če bi se odločili za dve otroški sobi, se spalni kot lahko umakne na galerijo nad bivalnim delom.
Prostor tako z minimalnimi gradbenimi posegi zadiha in prepreči občutek utesnjenosti ob nizkem kolenčnem zidu.
-----
Arhitekturni dialog – jesenski del
Arhitekturni dialog letos poteka v sodelovanju Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, podjetja Velux Slovenija in priloge Deloindom. Tema natečaja, ki je po novem razdeljen na jesenski in spomladanski del, so mansarde. V vsakem delu Arhitekturnega dialoga bomo sprejeli 25 vlog bralk in bralcev, rešitve zanje pa bodo pripravili študentje višjih letnikov fakultete za arhitekturo.