Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni dialog: Prostor za vsakega člana družine

Mlada šestčlanska družina s štirimi otroki, starimi od enega do osem let, se seli v trisobno stanovanje. Želijo ga urediti tako, da bo ustrezalo njihovim potrebam ter da se bo za vsakega člana družine našel prostor.
Mateja Pipan, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v LJubljani
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:35
2:15

Prostore sem najprej razdelila na dnevne (vzhod) in nočne (zahod), med njimi pa postavila osrednji servisni del, ki je dobro dostopen z obeh strani.

V dnevnem delu sta urejeni dnevna soba z delovnim kotičkom za dva in prostorna jedilnica. Ta je blizu lože, ki se lahko popolnoma odpre, tako da v poletnih mesecih družina uživa v kosilu na svežem zraku, otroci pa v skupni igri.

Osrednji del predstavljajo servisni prostori – kuhinja, ki se povezuje z jedilnico in v kateri sta tudi pralni in sušilni stroj. Zraven je še kopalnica z ločenim straniščem.

Na zahodni strani stanovanja sta spalnica in otroška soba. Ker je prostora zelo malo, sem se odločila za dvovišinsko rešitev – postelja staršev in postelje otrok se deloma nalagajo po prerezu. Ta je dobro izkoriščen, saj imata starša nočno omarico s knjižno polico in integriranimi bralnimi lučkami po vsej dolžini postelje za glavo, v otroški sobi pa so pod njo izvlečni predali. Vsak od njih pripada drugemu otroku. Postelje so v skupnem »brlogu« neposredno nad predalom. Ta je tudi del lestev, izdolbene so v debelejšo steno, ki ločuje sobi. Otroci imajo tako dve uporabni površini, saj se lahko igrajo na tleh ali v svojem brlogu.

Čez celotno dolžino stene z dvema oknoma je predvidena pisalna miza, ki jo pregrajujejo priročne in zračne poličke. Tako nastane dovolj prostora za vsakega otroka, igrače, knjige in zvezki pa so vedno na svojem mestu.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine