Problem
Lastniki nameravajo v sklopu prenove kopalnice na novo razpeljati vse potrebne inštalacije, radi pa bi imeli tudi talno gretje. Želijo si prho brez kadi, nišo v steni za šampone, visečo toaletno školjko, enojni umivalnik, kopalniški radiator, pralni stroj in prostor za umazano perilo. Kopalnico nameravajo v celoti prenoviti.
Rešitev
Ker kopalnica ni ravno velika (meri 4,7 kvadratnega metra) in ima razmeroma majhno okno, smo opremo razporedili tako, da kar najmanj posega v prostor. Pri zasnovi prostora smo se odločili za enotno obdelavo tal, sten in stropa, monotonost pa smo presekali z lesenim elementom nasproti vrat, ki sega od stene do stene in od tal do stropa. Dekorativni cementni premaz in les smo dopolnili s prosojnimi in odsevnimi materiali. Kopalno kad smo nadomestili s prostorom za prhanje, ki ima odtok v tleh. Za zaščito pred škropljenjem vode smo uporabili stekleno steno s steklenimi drsnimi vrati in tako pustili svetlobi, da prodre čim dlje v prostor.
Zidana stena bi to namreč onemogočila. Na stekleno steno smo dodali pod strop obešeno korito za zelenje, ki se spušča v slapovih in ustvarja občutek večje intimnosti. Na drugi strani smo znotraj lesenega okvirja nanizali posamezne elemente: kopalniški radiator, umivalnik z ogledalom in osvetlitvijo ter pralni stroj, nad katerim je kozmetična omarica. Pod umivalnikom je omarica, ki skriva koš za perilo in se odpira z nagibom vratc. Z združitvijo posameznih elementov znotraj enega okvirja se znebimo občutka natlačenosti in nametanosti. Čeprav je ta element masiven in v sebi združuje toliko funkcij, zaradi dinamičnosti v oblikovanju in menjavanju globin deluje zračno. Razgiban leseni element nasprotuje minimalistično oblikovanemu delu s prho, školjko in vrati.
!!galerija!!
Odslej arhitekturni nasvet tudi za preureditev celotnega stanovanja
Ker v uredništvu od vas prejemamo tudi prošnje za arhitekturni nasvet pri preureditvi večje stanovanjske površine, smo se z arhitekti iz biroja Celovito iz Medvod dogovorili, da se bodo lotili večjih izzivov, od garsonjer do večsobnih stanovanj ali celotne etaže v stanovanjski hiši. To pomeni površino do približno 100 kvadratnih metrov. Poiskali bodo rešitve za vaše prostorske zadrege, svetovali glede funkcionalne razporeditve prostorov, za katero so potrebni manjši ali večji posegi v tloris, in opreme. Opišite nam svoje želje, problem, priložite tloris obstoječega stanja z merami obstoječih prostorov, vrisanimi glavnimi inštalacijskimi vodi (kanalizacijskimi in vodovodnimi vertikalami, elektroomaricami in dimniki), označenimi nosilnimi in predelnimi stenami in čim več fotografijami obstoječega stanja. Posamezna fotografija naj ima najmanj 2 MB. Ne pozabite pripisati svojega imena, priimka, točnega naslova, telefonske številke in po možnosti elektronskega naslova. Pišite nam na Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po elektronski pošti na deloindom@delo.si, v obeh primerih pripišite Arhitekturni izziv.