Kako se zavarovati pred pametnimi napravami za dom?

Virtualni asistenti za dom, kot so Amazon Echo, Google Home in HomePod, so zabavni za uporabo in izredno pripročni. Upravljamo jih z glasovnimi ukazi in z njimi obvladujemo več drugih pametnih naprav v stanovanju. Na primer: uredimo nastavitev osvetlitve, upravljamo s pametnimi termostati, pregledujemo, kaj nam manjka v hladilniku ali kuhinji in to lahko naročimo tudi prek spleta. Virtualni asistenti nam ne bi bili v pomoč, če ne bi shranjevali podatke in ukaze, ki smo jih vnesli oziroma izgovorili. Lahko bi jih označili za črne skrinjice, saj so polne naših osebnih podatkov, nekatere pa so celo opremljene s kamerami. Če bi se nekdo dokopal do vseh podatkov virtualnih asistentov, bi lahko imeli veliko težav. Obstaja več načinov, kako svoje osebne podatke lahko zaščitimo pred drugimi in preprečite, da bi nekdo opravljal nakupe v vašem imenu (in z vašim denarjem).

Amazon Echo

Amazon Echo (virtualni asistent kot ločena naprava) v primerjavi s konkurenčnimi pametnimi napravami ponuja ogromno storitev, ki vam olajšajo življenje, hkrati pa vas lahko postavijo v precej ranljiv položaj. Omenjena naprava med drugim snema zvok in opravlja nakupe namesto vas.  Omogoča tudi enostavno klicanje in oglašanje na telefon ter sprejemanje videoklicev. Slabost pa je v tem, da vas lahko nekdo pokliče, Amazon Echo kar sam prevzame klic in klicatelju omogoči, da prisluškuje pogovorom v vaši hiši ali vas celo opazuje, če je naprava opremljena s kamero.

Če želite blokirati vse dohodne klice, morate to urediti v aplikaciji Alexa. V razdelku nastavitve lahko izberete možnost, da naj vas nihče ne moti. Alexo lahko upravljate tudi z glasovnimi ukazi in ji naročite, naj vas nihče ne moti. Če imate Echo opremljen s kamero, potem imate možnost izklopiti kamero v primeru, da vas nekdo kliče, ali pa lahko izklopite kamere samo na napravah v gospodinjstvu. Poleg tega imate še možnost blokiranja klicev iz točno določene telefonske številke.

Amazon Echo posname vse ukaze, ki ste jih kdaj koli izrekli in na takšen način Alexo naredi še bolj pametno. Zgodovino vseh ukazov lahko izbrišete na svojem Amazonovem računu. Če živite sami in nimate veliko obiskov, potem naj vas vklapljanje in izklapljanje nakupov, ki ste jih opravili z glasovnimi ukazi, ne skrbi. Če boste dobili obiske, pa je smiselno, da možnost takšnih nakupov izklopite, sicer lahko kdorkoli prek Amazona naroči karkoli v vašem imenu. Da bi se še dodatno zaščitili, lahko za odobritev nakupov namestite štirimestno kodo.

Google Home

Google Home (Googlov virtualni asistent kot ločena naprava v vašem domu) sicer nabira manj podatkov o vas kot Amazon Echo, a pri uporabi vseeno velja previdnost. Če hočete prek pametne naprave sprejemati klice, potem morate urediti povezavo med vašo telefonsko številko in zvočnikom. Če tega ne želite, potem pač ne vklopite te možnosti. V primeru, da ste to že storili, pa bi radi klice ukinili, to lahko storite prek aplikacije za Google Home. Za opazovanje prek kamer naj vas ne skrbi, saj Google Home teh nima vgrajenih.

Tako kot Amazon Echo tudi Google Home shranjuje vse glasovne ukaze, ki pa jih lahko prek aplikacije Google Assistant tudi zbrišete. Te najdete pod mikrofonom, izberete pa lahko vse ali samo posamične ukaze, ki bi jih radi izbrisali.

Nakupi prek pametne naprave so možni, a morate za to urediti račun na Google Expressu. Če tega ne želite, potem si povezave ne urejajte. Če jo že imate urejeno, pa jo lahko izklopite pod Nastavitvami. Prav tako je možno preklicati določene nakupe na Google Express, če le niso bili že odposlani.

Apple HomePod

V primeru, da vas skrbi za osebne podatke in varovanje zasebnosti, potem je Applova naprava HomePod najboljša izbira. Apple se namreč že od nekdaj trudi čim bolje zavarovati osebne podatke svojih uporabnikov.

Klici, ki jih sprejema HomePod, potekajo prek pametnega telefona, zato skrbi, da bi se pametna naprava oglasila kar sama, ni. Apple vse posnete ukaze shrani, a jih prej zakodira. Kljub vsemu pa jih lahko uporabnik zbriše. Vse kar mora narediti je, da izklopi možnost Ask Siri in narekovanja ukazov.

HomePod ne omogoča avtomatskih nakupov. Edina težava omenjene pametne naprave je branje sporočil in odgovarjanje nanje. Siri namreč ne razlikuje med različnimi glasovi, zato ukaz za branje zasebnih sporočil in odgovarjanje nanje lahko izreče kdorkoli. Če si tega ne želite, izklopite možnost Personal Requests na svojem iPhonu ali pa je sploh nikoli ne vklopite.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE