Izbira in oprema kuhinje sta že sama po sebi naporna, a pomemben proces. Oprema dnevne ali otroške sobe sta proti opremi kuhinje mala malica. Zakaj? Sedežno garnituro ali kavno mizico enostavno zamenjamo, kuhinjskih elementov in pulta pač ne. Poleg tega je treba pri opremi kuhinje razmišljati praktično in dolgoročno. Kakšna naj bo postavitev kuhinje, da bo čim bolj uporabna, kako veliko pomivalno korito bo prave velikosti, kam naj postavimo hladilnik, bo nudil pult dovolj delovne površine? Izpostavljamo najpogostejše napake pri opremi kuhinje, da se jim boste lahko izognili.
Sloviti kuhinjski trikotnik sestavljajo hladilnik, pomivalno korito in štedilnik, ki naj bi bili v kuhinji razporejeni v trikotnik, saj je kuhinja tako najbolj funkcionalna. Do vseh naštetih elementov moramo imeti neoviran dostop, ne smejo biti predaleč narazen, da so nam pri roki med delom ter da med hojo od enega do drugega ne umažemo tal kuhinje (na primer s kapljanjem tekočine od posode). Glavni element trikotnika je kuhinjsko korito, poleg katerega naj bo dovolj velika delovna površina, zraven nje štedilnik, največ par korakov stran pa hladilnik (na nasprotni strani štedilnika).
PREBERITE ŠE: 3 PREPROSTI NASVETI, S KATERIMI BOSTE PRIHRANILI DENAR
Velikost kuhinje in posledično tudi delovne površine določa tloris, vseeno pa imejmo pri načrtovanju kuhinje v smislih, da je ena največjih napak v kuhinji prav premajhna delovna površina. Del pulta vedno zasedejo majhni kuhinjski aparati, posoda za sadje, vaza z rožami in podobne drobnarije, na kar ne pomislimo pri snovanju kuhinje. Če prostor dopušča, sta rešitev dva vzporedna pulta ali celo kuhinji otok, ki nudi dodatno delovno površino.
Dandanes so na voljo korita različnih oblik, materialov in dimenzij. Ključni elementi v kuhinji so korito, štedilnik, hladilnik, delovna površina in pomivalni stroj. Korito je center dogajanja: ko kuhamo, vedno potrebujemo vodo: da umijemo zelenjavo, si umijemo roke, splaknemo nož, odlijemo tekočino iz posode, natočimo vodo, za odlaganje umazane posode … Zaradi tega dobro razmislimo, preden izberemo korito – naj bo dovolj veliko in globoko, da nam bo pri vsakodnevnih opravilih v kuhinji v pomoč. Če bo korito premajhno, bo umazana posoda hitro končala na delovni površini in »kradla« prepotreben prostor.
Tako kot potrebujemo dobro svetlobo za branje, potrebujemo dovolj svetlobe tudi pri kuhinjskih opravilih. Zelo pomembna je naravna svetloba, ki jo dobimo z velikimi steklenimi površinami. Poleg tega je izjemnega pomena, da ko režemo, peremo solato ali kuhamo jedi, dobro vidimo na delovno površino in v lonec. Pri fazi načrtovanja luči si označimo, na katerih mestih v kuhinji bomo pripravljali hrano – na delovni površini – ti deli naj bodo najbolj osvetljeni v kuhinji. Če oprema dopušča, je zelo funkcionalno, če si pod zgornje omarice (neposredno nad delovno površino) namestimo dodatne luči. Če imamo dva pulta (na vsaki strani prostora) ali kuhinjski otok, ne pozabimo na dobro osvetlitev tudi na tem delu kuhinje. Seveda v kuhinji ne sme manjkati tudi stropna luč, ki osvetljuje celoten prostor ter luč nad jedilno mizo.