Dokumente vzemite s seboj
Potne liste, osebne izkaznice, vozniška dovoljenja vedno vzemite s seboj, ko se odpravljate na dopust, saj so v zadnjih letih vse bolj pogoste tudi kraje identitet. Če jih na počitnicah ne boste potrebovali, jih lahko spravite v sef, če ga imate doma, ali pa uredite skrivno mesto, kamor jih boste lahko varno skrili.
Uporabite posnetek pasjega laježa
Če bo v vašem stanovanju odmeval pasji lajež, bodo vlomilci dvakrat premislili, preden se bodo lotili vaše hiše. Psi z lajanjem namreč pritegnejo pozornost drugih in vlomilci se bodo izogibali hiš, kjer bi jih lahko hitro opazili.
Dvojna ključavnica
Na vhodna vrata namestite dvojno ključavnico. Vlomilec bi moral za odpiranje vrat porabiti več časa, kar bi ga lahko odvrnilo od vlamljanja v vašo hišo.
Ne sporočajte, kam odhajate
Na družbenih medijih nikar ne objavljajte fotografij, kam odhajate in kdaj. Vlomilci lahko naletijo na vaše fotografije z morja in poiščejo, kje živite. Na objave na družbenih medijih so pozorne tudi zavarovalnice, pri katerih imate zavarovano svojo nepremičnino v primeru vloma.
NASVET DETEKTIVKE:
»Vsem, ki svoj dom zapuščajo za daljše obdobje svetujemo, naj o tem obvestijo svoje sosede ali prijatelje in jih prosijo, naj popazijo na njihov dom,« pravi detektivka in direktorica Detektivsko-varnostne agencije Bernarda Škrabar. »Najboljše je, da vaš dom daje vtis, da je nekdo doma. Sosede prosite, naj v času vaše odsotnosti izpraznijo poštni nabiralnik, spremenijo položaj zaves in pred vrati morda pustijo kakšne čevlje. Naj se zdi, kot da ste doma. Vlomilci namreč veliko raje vstopijo v hišo, za katero so prepričani, da je prazna,« razloži Škrabarjeva. Če pa vas ob prihodu z dopusta pričakajo odprta ali priprta vrata, nemudoma pokličite policijo in ne vstopajte v svoj dom. »Lahko se zgodi, da je vlomilec še vedno nekje v hiši, hkrati pa lahko tudi uničite morebitne pomembne dokaze, kot so prstni odtisi,« še svetuje detektivka.
Urejen vrt in pobrana pošta
Če boste imeli tudi v času, ko vas ne bo doma, urejen vrt in pokošeno travo, potem boste dajali videz, da nekdo še vedno biva v hiši, čeprav se vi nahajate na morju.
Če ste soseda prosili, naj vam pokosi travo, medtem ko boste vi na morju, ga lahko prosite še, naj vam pobere pošto. Poln nabiralnik bo sporočal, da nikogar ni doma.
Protivlomni varnostni sistem
Hiše, ki je zavarovana s protivlomnim varnostnim sistemom, se bodo vlomilci izogibali. Nadzorne kamere bi jih lahko hitro posnele, policija pa bi jih lažje odkrila.
Če nimate sredstev za postavitev video nadzora, lahko sami naredite škatlice, ki spominjajo na kamere in jih namestite okoli hiše. Na vrata ali ograjo pa prilepite še opozorilo, da je hiša pod video nadzorom.
Smeti v zabojnike
V okolici hiše nikar ne puščajte praznih škatel zabavne elektronike, ki ste si jo ravnokar kupili. Prazna škatla najnovejšega tabličnega računalnika kar kliče po nepovabljenih obiskovalcih.
Prtljago zložite čim hitreje
Ko se odpravljate na dopust imate navado, da vse kovčke in opremo znesete pred hišo in potem zložite v avto. Strokovnjaki svetujejo, da prtljago v avto zložite čim hitreje, ali pa to storite kar v garaži, če jo imate. Vlomilci lahko z varne razdalje opazujejo, kdaj se boste odpeljali na dopust. (V tem primeru nekateri tudi svetujejo, da se ob odhodu navidezno poslovite od nekoga v hiši.)
Rezervne ključe pospravite
V okolici hiše v času dopusta ne puščajte rezervnih ključev. Te pospravite v hišo ali pa jih osebi, ki bo občasno pregledala, če je z vašo hišo vse v redu, dajte v roke.
Luči s senzorji za gibanje
Na prižgane luči, ki delujejo s pomočjo senzorjev gibanja, bodo pozorni tudi sosedi. Poleg luči s senzorji za gibanje lahko v hiši namestite tudi časovna stikala za luči. Te se bodo občasno prižigale in ugašale.
WD-40 na okenske police
Na okenske police razpršite WD-40. S tem boste podaljšali čas, ko se bo vlomilec poskušal v vašo hišo vstopiti skozi okna.