
Ker so izdelki iz običajnega stekla narejeni stojno v tako imenovanih modelih, je na njih viden rob (šiv) od modela. Pri izdelkih iz kristalnega stekla tega roba ni, saj so narejeni ročno oziroma se uporabljajo najsodobnejša tehnologija ter postopke obdelave .
PREBERITE ŠE: TAKO OČISTIMO MOTNE KOZARCE, DA BODO VIDETI KOT NOVI
Kristalni izdelki imajo prepoznavno jasnost in neskončen lesk ter značilen kristalen zven. Kljub trdnosti kristalnega stekla je to občutljivo na praske in ob neprevidnem ravnanju tudi lomljivo. Zato morate biti pri čiščenju kristalnih izdelkov posebno skrbni. Nikar jih ne pomivajte v pomivalnem stroju, saj so velike temperaturne razlike in groba ter agresivna čistilna sredstva, ki se uporabljajo za pomivalni stroj, za kristalno steklo neprimerna.
Mitja Škrabl iz Steklarne Rogaška je opisal primerno pomivanje kristalnih izdelkov: »Vsak kos posebej ročno operite v topli vodi z blagim detergentom in mehko gobico. Da bi izdelek med pranjem zaščitili pred poškodbami, pa v korito položite frotirasto krpo. Izdelke izpirajte s toplo vodo, saj zaradi nenadne temperaturne spremembe steklo lahko poči. Da ne bi nastale sledi vodnega kamna, izdelkov ne posušite na zraku, temveč jih do suhega obrišite z mehko krpo, ki ne pušča ostankov vlaken.« Pri umivanju kozarcev s pecljem pazite, da jih ne odlomite. Zato je najbolje, da kozarec primete za čašo.
Kristalnega stekla nikar ne uporabljajte v mikrovalovni pečici ali zamrzovalniku. Tudi ob stiku z ognjem lahko poči, zato sveče v svečnikih iz tega materiala ne smejo dogoreti do konca, temveč jih ugasnite, ko so vsaj dva centimetra nad steklom.
Na kozarcih ali vazah se kljub rednemu menjavanju vode cvetlicam lahko nabere vodni kamen. Odstranite ga lahko z raztopino kisa in vode, ki bo vazi povrnila sijaj. Če želite, da bi bili vaši kristalni kozarci res sijoči ob posebnih priložnostih, jih po čiščenju operite z omenjeno raztopino.