Nenadno kihanje in druge težave z dihanjem in očmi se lahko pojavijo tudi zaradi božičnih okraskov in novoletnih jelk.
Povsem mogoče je, da ste občutljivi na plesen, ki se nahaja na deblu novoletne jelke. Preden jo postavite v dnevno sobo, lahko razkužite odrezan in izpostavljen del debla z mešanico belila in vode (v razmerju 1 (belilo) proti 20 (voda)). Poškropite deblo in ga obrišite, posebno pozornost pa posvetite odrezanemu delu. Počakajte, da se posuši in ga šele nato odnesite v hišo ali stanovanje.
Cvetni prah iglavcev je sicer nizko alergen, a če ste občutljivi nanj, je dobro, da drevo, preden ga okrasite, dobro spihate s puhalnikom za listje. Osredotočite se na rumene madeže, če jih opazite na iglicah, in drevo v notranjost odnesite šele, ko bo dobro očiščeno.
PREBERITE ŠE: Veje za praznično okrasje
Tudi vonj po iglavcih lahko nekaterim draži sluznico, zato je v primeru tovrstnih težav boljša odločitev umetna novoletna jelka. Uporabite okraske in dekoracijo, ki nima vonja ali ne vsebuje eteričnih olj.
Novoletna dekoracija in umetne novoletne jelke skoraj leto dni ležijo pospravljene v kleti, na podstrešju ali kje drugje. Na njih se nabere prah, ki lahko povzroča težave tistim, ki so alergični na pršice. Dekoracijo pred uporabo obrišite z mokro krpo, smrečico pa posesajte in obrišite. Po koncu praznikov jih pospravite v dobro zaprte plastične škatle ali vreče.
PREBERITE ŠE: Uporaben trik: Kako med pospravljanjem smrečice povzročiti čim manj nereda
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Sedem božičnih tradiciji s strašljivim ozadjem