23. april je svetovni dan knjige, glavno vodilo pa je promocija branja in izdajanja novih knjig. Veliko ljudi za knjige zapravi več denarja kot za druge dobrine, saj se radi izgubljajo v fantazijskem svetu in so hkrati srečni, ko imajo doma polno knjižno polico. 23. april je odličen dan, da se lotimo pospravljanja knjižne police.
Kraljica pospravljanja in organiziranja Marie Kondo je pred časom naletela na hude kritike, ko je svetovala, da bi morali doma imeti samo 30 knjig ali pa zgolj strani, ki smo jih iztrgali iz najljubših knjig. Kaj takega – sploh v Evropi – ni sprejemljivo. Ker otroke že od malih nog učimo pravilnega in spoštljivega ravnanja s knjigo, bomo pri organizaciji knjižne police upoštevali druge, manj agresivne načine organizacije. Rezultat pa bo enak: urejena polica nam bo zanetila iskro veselja.
Za tiste, ki so bolj vizualni tipi, bo najlepše urejena knjižna polica, če bodo knjige zložene po barvi platnic. Iskanje želene knjige ne bo zategadelj nič bolj zapleteno, sploh če si zapomnite, kakšne barve so bile platnice.
Knjižno polico lahko uredimo tudi bolj umetniško. Pozimi jih tako lahko postavimo v obliko božične jelke, spomladi v obliki drevesa ali cvetlice, poleti lahko oblikujemo sliko morja ali gora. Uporabiti moramo samo svojo domišljijo.
Knjižni polici boste vdahnili poseben čar, če jo boste opremili z dodatno osvetljavo. Uporabite lahko LED trak ali pa kar novoletne lučke. Osvetlite lahko celotno polico ali pa samo poseben del, kjer imate knjige, ki vam pomenijo nekaj več.
Knjižno polico lahko razbremenite in razbijete z lončnicami. Poiščite takšne, ki jim ustrezajo pogoji na knjižni polici in jih postavite med urejene knjige. Med zalivanjem boste tako lahko hitro pregledali naslove in se morda odločili kakšno knjigo ponovno prebrati.
Vsaka knjižna polica ima lahko osebno noto. Dodajte kakšno družinsko fotografijo ali fotografijo s potovanj, ki ji sledijo turistični vodniki, zemljevidi ali knjige z geografsko tematiko. Na takšen način bo organizacija še posebej zanimiva.