Ko opazimo, da listi naših sobnih rastlin rumenijo, nas navadno precej zaskrbi. Zdi se, kot da nam lončnica pošilja klic na pomoč, mi pa ne govorimo njenega jezika. Včasih moramo zato postati pravi detektiv, da bi ugotovili, kaj nam s sušenjem listov želi sporočiti.
Eden najpogostejših vzrokov za rumenenje listov je nepravilno zalivanje. Tako preveč kot premalo vode lahko povzroči rumene liste, vendar se simptomi kažejo na različne načine. Če rastlino preveč zalivamo, se korenine lahko zadušijo, saj za dihanje potrebujejo prost dotok zraka. Brez ustreznega kisika korenine namreč začnejo gniti, kar pa seveda vodi v rumenenje listov, ki so pogosto mehki in mlahavi. Spodnji listi so običajno prvi, ki se obarvajo rumeno.
Prekomerno prepoznamo tako, da preverimo prst - če je več dni po zalivanju še vedno vlažna ali mokra, smo bili z vodo preveč radodarni. V tem primeru rastlino pustimo pri miru toliko časa, da se prst popolnoma posuši in jo šele nato ponovno zalijemo.
Rastlina bo prav tako pričela rumeneti, če jo zalivamo premalo. A v tem primeru bodo listi začeli rumeneti pri robovih in bodo hitro postali suhi in ne mehki kot v zgornjem primeru. Prst v lončku bo zelo suha na otip, rastlina pa bo videti uvela. Rešitev je preprosta: rastlino bo treba zalivati bolj redno in v večjih količinah. Treba pa je paziti, da ne zalivamo le zgornje plasti prsti, da bodo dovolj vlage deležne tudi korenine.
V vsakem primeru rumene ali rjave liste rastline odrežite, saj ji ne služijo več. Seveda pa poskusite navade zalivanja čim hitreje spremeniti, da v prihodnje rumenih listov ne bo še več.