Prav zaradi njene vsakodnevne uporabe se lahko košara tudi usmradi, ne glede na to, kako pogosto peremo perilo. Še posebej občutljive so košare s pokrovom, za katere je bolj verjetno, da se bodo s časom navzele neprijetnega vonja.
Če se nam to zgodi pri košari iz umetnega materiala, košaro izpraznimo in jo umijmo z mešanico vroče vode in sode bikarbone (le, če je košara iz plastike oziroma poliestra in je voda ne bo uničila). Mešanico nanesemo na gobico in previdno, a temeljito, podrgnemo košaro z notranje strani, jo obrišemo s suho krpo in počakamo, da se košara temeljito posuši. Šele nato jo lahko ponovno napolnimo z umazanimi oblačili, v nasprotnem primeru bi se oblačila in košara zaradi vlage ponovno usmradila.
PREBERITE ŠE: ZAKAJ IMA KOŠARA ZA PERILO LUKNJE
V zadnjih letih so se na tržišču pojavile košare za perilo iz debelega, trpežnega blaga z ličnimi potiski, ki ta nujni element spreminjajo v (skoraj) všečen kos. Če uporabljamo takšno košaro, za katero je značilno, da bolj vpija vonjave kot plastika, jo lahko operemo v pralnem stroju, če to dopuščajo navodila na etiketi za vzdrževanje. Ko je oprana, jo posušimo na zraku in šele ko je popolnoma suha, jo ponovno uporabimo.
Pri lesenih ali pletenih košarah, ki jih ne smemo močno zmočiti, uporabimo nastavek sesalnega stroja za sesanje prahu. Ko jo temeljito posesamo, pripravimo mešanico vroče vode in sode bikarbone, v katero pomočimo krpo. Z njo temeljito in nežno obrišemo košaro tako z notranje kot zunanje strani, pri tem pa bodimo pozorni tudi na njene kote. Ko zaključimo, jo postavimo blizu okna na sonce, da se posuši. Ko je košara suha, položimo na dno odprto posodico s sodo bikarbono, pokrijemo košaro za umazano perilo in pustimo sodo delovati čez noč, da odpravi neprijetne vonjave.