Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

VIDEO: Nasveti za sestankovanje prek spleta

Preprosti nasveti, kako med videoklici izgledati in zveneti kar najbolje. Svetuje strokovnjak za digitalno komunikacijo Zoran Savin.
Foto: fizkes/Shutterstock
Foto: fizkes/Shutterstock
1. 4. 2021 | 17:34
22. 10. 2024 | 13:53
4:40

Delo od doma bo, kot kaže še nekaj časa del našega vsakdana. Če želimo ohranjati stike s sodelavci in poslovnimi partnerji, se raznim videoklicem in sestankom prek spleta danes skorajda ne moremo več izogniti. Pripravili smo nekaj kratkih in preprostih nasvetov, kako med takimi videoklici izgledati in zveneti kar najbolje, da bo komunikacija potekala brez zapletov in kar se da kakovostno.

Ob ponovnem zaprtju države zaradi poslabšanja epidemiološke slike se je tako šolsko delo kot večji del službenih obveznosti znova preselil v domače delovne kotičke. Z nasveti, kako čim bolj kakovostno in uspešno komunicirati prek videoklicev, nam je na pomoč priskočil strokovnjak za digitalno komunikacijo Zoran Savin.

Čemu se moramo med videokomuniciranjem izogniti, kako izberemo optimalen kader, kakšne slušalke uporabljati in kako s preprostimi triki zagotoviti primerno osvetlitev, si poglejte v spodnjem videu.




Predpriprava

Tako kot pred vsakim sestankom je tudi pri videoklicih najpomembnejša predpriprava – ta po besedah Zorana Savina predstavlja pol poti do uspeha.


Pred vsakim sestankom torej preverite ustreznost spletnega orodja za komunikacijo (Zoom, Teams, Skype ...), si naložite potrebne aplikacije, če so te potrebne in preverite, če povezava deluje. Nato preizkusite delovanje slike in zvoka. Ne pozabite še na ustrezna oblačila (četudi sestanek poteka v domačem okolju, bodite urejeni in primerno oblečeni) in bodite točni.

PREBERITE ŠE: NIKAR V TRENIRKI V DOMAČO PISARNO

Slika

Čeprav se nam morda zdi, da kader med sestankovanjem prek spleta ne igra pomembne vloge, temu ni tako. Po Savinovih besedah namreč prav z izbiro kota kamere in ustrezno osvetlitvijo lahko povečamo svojo kredibilnost.

  • Idealen je doprsni kader, kjer se med komunikacijo vidijo tudi roke. Vsekakor pa je nujno, da sogovorniki vidijo naš celotni obraz.
  • Kamera naj bo v višini oči ali malo nad njimi, nikakor pa ne pod linijo oči. Kako najti optimalen kader, je nazorno prikazano v zgornjem videu.
  • Med sestankom gledamo v kamero (ne v ekran), saj s tem gledamo v sogovornika.
  • Pazimo pod kakšnim kotom prihaja v kader svetloba (naravna ali umetna), saj lahko ustvarja neprijetne sence. Idealno je, če je vir svetlobe pred nami, nikakor pa ne za našim hrbtom. Pomagamo si lahko tudi z raznimi bralnimi lučkami in celo z belim televizijskim ekranom. Razliko med pravilno in neustrezno osvetlitvijo si lahko ogledate v videu.

Namesto velikih raje uporabite manjše, diskretnejše slušalke. FOTO: baranq/Shutterstock
Foto:
Namesto velikih raje uporabite manjše, diskretnejše slušalke. FOTO: baranq/Shutterstock Foto:
Zvok

Za zagotavljanje ustreznega nivoja komunikacije poskrbite, da bo med videoklicem oz. sestankom v vaši okolici čim manj drugih zvokov (ugasnite radio ali TV, zaprite okna in vrata ...).

Dovoljena ali celo priporočljiva je tudi uporaba slušalk, sploh, če imajo te vgrajen tudi mikrofon. A pozor: velike slušalke niso najbolj primerne za na kamero, zato raje izberite manjše, diskretnejše, ki si jih lahko vstavite v uho, svetuje sogovornik. Kakšna je razlika med zvokom z in brez mikrofona, si lahko ogledate v videu.

PREBERITE ŠE: KAKŠNE SO FORMALNE ZAHTEVE ZA DELO OD DOMA

Ko ne gre vse po načrtih ...

Ker nas večina te dni dela od doma, pogosto prihaja do nepredvidljivih situacij, ko nam med sestankom v kader skoči hišni ljubljenček, neučakan otrok ali pa se ravno sredi videoklica na vhodnih vratih pojavi poštar ... Naj vas taki dogodki ne spravijo v preveliko zadrego, pojasnjuje Savin, saj se dogajajo skorajda vsem. Mnogim takim situacijam se boste izognili že, če boste striktno izklapljali svoj mikrofon, kadar ne govorite.

Za konec pa še strokovnjakov nasvet, kaj storiti, če vam med sestankom zmanjka baterije na prenosniku: videoklic vzpostavite prek mobilnega telefona, prenosnik pa uporabite namesto stojala – tako da telefon naslonite na ekran prenosnika in dobili boste lep pokončen kader.  

Kako so si domače delovne kotičke uredili nekateri naši bralci, ki z njimi sodelujejo v nagradnem natečaju, si oglejte TUKAJ

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine