Formalne zahteve prostora za delo od doma

Telekomunikacijske povezave in sodobni programi mnogim zaposlenim omogočajo delo od doma. Vendar morajo delodajalci spremenjene okoliščine dela za tiste, ki jim narava dela to dopušča, pravno urediti s pogodbo o delu. Pri tem so pomemben vidik ustrezna ureditev delovnega prostora, njegova prezračenost in upoštevanje drugih zdravstvenih ter varnostnih vidikov.

Po podatkih Eurostata je med pandemijo koronavirusa 37 odstotkov vseh zaposlenih v Evropski uniji prešlo na delo na domu, od tega četrtina oseb, ki pred tem niso nikoli delale na takšen način. V praksi se je pokazalo, da gre predvsem za delo, povezano z uporabo računalnika, ki ga zaposleni opravljajo samostojno in pri katerem se komunikacija med člani tima ter nadrejenimi lahko opravi na daljavo.

Ena pomembnejših vsebin spremenjene pogodbe o delu je zagotovitev delovnih sredstev, med katera spadajo tudi prostor, njegova oprema, komunikacijske povezave, računalnik, električna energija ipd. Zaposleni dobi za sredstva, ki jih za delo zagotovi sam, od delodajalca dogovorjeno nadomestilo.

PREBERITE ŠE: DOSTOP DO SPLETA: KABELSKA POVEZAVA JE ZANESLJIVEJŠA OD BREZŽIČNE

Prezračenost, osvetljenost in površina delovnega prostora

Med minimalne pogoje, ki morajo biti izpolnjeni v delovnem prostoru, so tudi lastnosti neposrednega okolja, ki vplivajo na delovno mesto (osvetljenost, hrup, mikroklima). Prezračenost tokrat namenoma omenjamo na prvem mestu, ker je bil glavni razlog za prehod na delo od doma v zadnjem letu zdravstveni – epidemija, katere širitev omogočajo tudi neustrezno zračeni notranji prostori. Zato je pogoj, ki ga morata izpolnjevati delavčev domači prostor in delavec, možnost ustreznega naravnega ali umetnega prezračevanja in njegovo redno izvajanje.

PREBERITE ŠE: PREZRAČEVANJE IN KLIMATIZACIJA V ČASU EPIDEMIJE

Okna, svetilke, druge svetlobne odprtine ali svetle površine v delovnem prostoru ne smejo povzročati neposrednega bleščanja ali motečega zrcaljenja na zaslonu, svetlobni viri ne smejo oddajati migetajoče svetlobe, svetila pa morajo biti postavljena tako, da nas ne zaslepljujejo. Naravni ali umetni svetlobni viri naj bodo usmerjeni vzporedno s smerjo na delovnem mestu, v primeru neposrednega sonca pa moramo imeti možnost senčenja.


Kako so si delovne kotičke v zavetju svojega doma uredili nekateri naši bralci, si poglejte na deloindom.si/koticek, kjer te dni poteka nagradni natečaj Domači delovni kotički.

Do 7. aprila lahko glasujete za svoje favorite in se potegujete za praktične nagrade.

Sicer pa v delovnem prostoru potrebujemo dobro splošno osvetlitev, za dodatno osvetlitev delovne mize pa namizno svetilo z nastavljivo jakostjo svetlobe, ki se da premikati, da lahko osvetlimo želeni del delovne površine.

Prostor, namenjen delu za mizo, naj bi zavzemal vsaj 8 kvadratnih metrov površine, kar omogoča nemoteno sedanje in vstajanje ter premikanje nog; slednjemu naj bi bilo na mestu dela namenjeno 2 kvadratna metra proste talne površine.

Drža za mizo pred računalniškim zaslonom

Sklanjanje k nizko nameščenemu zaslonu prenosnega računalnika je pogost razlog bolečin v hrbtu in vratu. Foto: Photoroyalty/ShutterstockVelikost delovne mize mora omogočati pravilno razporeditev tipkovnice, zaslona in računalniške miške, poleg tega mora biti pred tipkovnico vsaj 10 cm proste površine za naslon zapestja. Podlaht naj bo pri delu čim bolj vodoravna, kot roke v komolcu pa večji od 90 stopinj. Enako velja pri sedenju tudi za kot med stegnom in golenjo, višini stola in mize pa morata biti nastavljeni tako, da je celo stopalo položeno na tla (ali na oporo za noge).

Delovni stol mora biti stabilen in mora omogočati čim bolj udobno premikanje, če ima kolesca, naj bo podvozje zaradi stabilnosti pettočkovno.

PREBERITE ŠE: KAKO IZBRATI PRAVI STOL ZA DELO OD DOMA

Za zagotovitev pravilne drže telesa ob računalniku je pomembno, da je zaslon oddaljen vsaj 50 centimetrov od oči, idealno je, če je zgornja vrstica na njem v njihovi višini, da ne upogibamo vratu.

Preverjanje ustreznosti delovnega prostora

Delodajalci, ki z zaposlenimi pogodbeno uredijo delo od doma, ustreznost delovnih razmer najpogosteje preverjajo z ogledom delovnega mesta, njegovo fotografijo in/ali vprašalniki, ki jih izpolnijo zaposleni. V primeru, da pred podpisom pogodbe, ki opredeljuje delo na domu, ni ogleda delovnega mesta, mora zaposleni soglašati, da bo delodajalcu na zahtevo to omogočil.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE