Za večurno sedenje za računalnikom potrebujemo ergonomsko oblikovan stol in dovolj veliko delovno mizo.
16. 3. 2021 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Shutterstock
Kako izbrati pravi stol za delo od doma
16. 3. 2021 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Shutterstock
Če ste tudi vi med tistimi, ki še vedno delate od doma, poskrbite za dober ergonomski stol. Ta je najpomembnejši pri sedečem delu in dobra naložba v zdravje. Dolgotrajno sedenje ob pisalni mizi na neudobnem in neprimernem stolu lahko pusti posledice in tudi bolečine v križu.
Domač delovni prostor oz. kotiček naj bo čim bolj udoben in spodbuden. Resda danes pravimo, da s prenosnim računalnikom lahko delamo kjer koli, a za večurno sedenje potrebujemo ergonomsko oblikovan stol in dovolj veliko delovno mizo.
Ergonomsko oblikovan stol
Stol naj bo kakovosten in ergonomsko oblikovan, tako da se prilega obliki telesa in omogoča pravilno držo med sedenjem. Ergonomsko oblikovan stol omogoča dinamično sedenje. Stol nas ne sme siliti v prisilno držo, telo se ne sme prilagajati stolu in mizi, ampak obratno. V različnih položajih, ki jih med sedenjem podzavestno spreminjamo, se moramo počutiti sproščeno. Nujno je zibanje stola naprej in nazaj, saj je to najpogostejše gibanje med delom pri mizi ali za računalnikom. Tako so tudi mišice v nogah aktivne in spodbujajo krvni obtok.
Osnovni ergonomski stol omogoča nastavitve višine sedenja in globine sedišča ter zibanje stola naprej in nazaj. Potem pa so tu še številne druge nastavitve, s katerimi ga lahko optimalno prilagodimo še tako različnim zahtevam. Mednje štejemo višino sedenja, globino sedišča, trdoto zibanja naprej in nazaj, višino ledvene opore ali hrbtnega naslona, višino vzglavnika, širino in višino naslonov za roke.
Pokažite nam svoj domači delovni kotiček in sodelujte v nagradnem natečaju. Čakajo vas DENARNE NAGRADE!
Več na deloindom.si/koticek
Pred nakupom stol preskusite
Pomembno je tudi, da so glavne nastavitve preproste in hitre. Zelo praktično je snemljivo in pralno oblazinjenje, saj lahko potem izberemo tudi svetlejše barve. Rezultat pa je še boljši, če ergonomski delovni stol uporabljamo v kombinaciji z višinsko nastavljivo mizo.
Pomembno je, da stol preskusite, preden ga kupite. Ne bo pa tudi odveč, če se boste lahko pri prodajalcu dogovorili za nekajdnevno testiranje različnih modelov, da ugotovite, kateri najbolj ustreza vaši višini ter načinu sedenje in dela.
Vsaj 60 cm za delovno mizo
Velikost mize prilagodite svojim potrebam in delu. Minimalna globina oz. širina mize naj bo 60 cm, še bolje bo, če bo široka 80 cm. Ta širina namreč zagotavlja primerno razdaljo med očmi in zaslonom računalnika, ki naj bi bila vsaj 50 centimetrov. Dolžino mize pa prilagodite prostoru, ki ga imate na voljo. Razmislite lahko tudi o višinsko nastavljivi mizi, ki omogoča stoječe delo, saj to pripomore k boljšemu zdravju ter hkrati zmanjša prostorske potrebe, stoječ položaj zavzema manj prostora kot pisarniški stol. Pisalno mizo je najbolje postaviti v prostor tako, da pada svetloba nanjo z leve strani, ne sme pa odsevati na zaslon računalnika.
V delovnem kotičku ali prostoru ne smejo manjkati shranjevalne površine. Najbolje bo, da se odločimo za kombinacijo regalov in stenskih polic, ki imajo zaprte in odprte elemente, ter nam omogočajo, da nekatere stvari skrijemo, druge pa razstavimo.
PREBERITE ŠE: 8 idej za ureditev domačega delovnega kotička