Vrhunski ničenergijski dom pod dvokapnico

28. 10. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: LUMAR

Lumar, ničenergijske hiše, gradnja, trajnostna gradnja

Kot odgovor na vse večje povpraševanje po sodobno zasnovanih hišah, ki že v svoji zasnovi upoštevajo smernice skoraj ničenergijskih hiš, je podjetje Lumar razvilo linijo hiš PRIMUS.

Vse hiše PRIMUS so zgrajene v konceptu podjetja Lumar Zero Emission Living, pri katerem so upoštevani ključni kriteriji trajnostne gradnje: ugodje bivanja, vpliv na okolje in seveda čim manjša poraba energije.

Tokrat smo obiskali mansardno hišo Lumar PRIMUS-M 156, postavljeno v bližini Dunaja, ki nas je očarala s svojo tradicionalno dvokapnico. Hiša, ki se že na prvi pogled lepo vklopi v svoje okolje, je zasnovana z mislijo na prilagodljivo in trajnostno bivanje; njena mala površina pa je tako premišljeno izkoriščena, da lahko ponuja dom tudi šestim družinskim članom.

Racionalno in odprto

Racionalni tloris površine približno 156 m2 ponuja družini odprt bivalni prostor v pritličju s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo ter ločeno delovno sobo oziroma spalnico za goste. V mansardnem nadstropju pa so funkcionalno zasnovani spalni prostori, ki na dani kvadraturi zagotavljajo maksimalno bivalno ugodje. S svojo izjemno prostornostjo hiša pričara vtis bistveno večje površine, kot jo v resnici ima; k temu sta prispevala predvsem dobro načrtovanje in funkcionalna izkoriščenost prostora. Vsi bivalni prostori se odpirajo na jug in preko velikih steklenih površin vase zajemajo naravno svetlobo in prebivalcem ponujajo neposreden stik z okolico.

Fleksibilna in energetsko učinkovita

Racionalna in kompaktna hiša zmanjšuje tudi transmisijske izgube. Ne le to: hiša toploto pridobiva tudi pasivno, skozi velike južne zasteklitve. Ogrevanje s toplotno črpalko zrak-voda in prezračevalni sistem z rekuperacijo zraka pa poskrbita za popolno bivalno ugodje. Obratovalni stroški skoraj ničenergijskih hiš so v celotnem življenjskem ciklu stavbe zelo nizki. Hiša PRIMUS-M 156 je tudi izredno prilagodljiva: skupaj z arhitekti podjetja Lumar lahko tloris in odprtine na fasadi prilagodite svojim potrebam in zakonitostim parcele. Izbirate lahko med različnimi tlorisnimi zasnovami pritličja, ki jim lahko dodajate različne izvedbe nadstropij. Hiša pa s svojo funkcionalno zasnovo združuje tudi prilagoditev vsem življenjskim ciklom bivanja neke družine: z dodatno sobo v pritličju lahko pod eno streho udobno domuje tudi do šest članov družine.

Hiša na Dunaju je funkcionalno razširjena tudi na zunaj: z dvema nadstreškoma ponuja tako zunanjo dnevno sobo kot jedilnico z letno kuhinjo. Večji tlakovani del se prelije v razkošen bazen, v kotu parcele pa najdemo tudi savno. Kompaktna hiša se je tako znova izkazala za odlično rešitev, saj je majhna zazidalna površina sprostila prostor za številne zunanje kotičke, ki bi brez dvoma polepšali prosti čas prav vsaki družini.

Več informacij na: lumar.si


Naročnik oglasne vsebine je LUMAR

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE