Sem gospodinja, ki bolj kot na improvizacijo prisega na pravo orodje. Ne mislim na slaščičarsko lopatico za tortno glazuro ali drobilnik česna, temveč na orodje, s katerim lahko poskrbimo, da nam naprave v stanovanju brezhibno delujejo. Pipa na primer. Ni je večje nadloge kot pičel in deformiran curek vode iz armature, ki poškropi pol kuhinje, preden natočiš kozarec vode. Razlog so seveda z vodnim kamnom zapacane mrežice.
Ker ni drugače, v svojem gospodinjstvu za brezhibno delujoče pipe skrbim sama. V ta namen sem si že pred leti kupila poštene Uniorjeve klešče papagajke z modrimi gumiranimi ročaji. A njihova uporaba je puščala na kromirani kovini perlatorja (tako se strokovno reče končnemu delu armature, ki ga lahko odvijemo in ima vstavljeno mrežico s tesnilom) grde sledove. Malo pomaga, če narebreno notranjo stran klešč zaščitimo s papirnato brisačo ali viledo, če seveda prijem ni premočan. V povprečju pa je bil rezultat takšen, da sem poleg mrežice pogosto zamenjala tudi kovinsko rinko, ker ne maram poškodovanih.
PREBERITE ŠE: ODLIČEN ŽENSKI VEČER Z IZVIJAČEM V ROKI
Odkar sem dobila nasvet izkušenega vodovodnega inštalaterja gospoda Šublja, težav nimam več. Namesto papagajk mi je priporočil uporabo viličastega ključa št. 22, ki ga lahko uporabim pri vseh armaturah v stanovanju. Vse novejše armature (npr. za umivalnik, kopalno kad in v kuhinji) imajo namreč perlatorje enakega premera, kar hkrati pomeni, da za vse potrebujemo mrežice enake velikosti. In še to: št. 22 pomeni 22 mm, kolikor je notranji premer viličastega ključa. Ta natančno sede na zarezi perlatorja.
Nekateri sicer pravijo, da zadostuje, če perlator na armaturo privijemo le z roko, kolikor gre, in da se mora na ta način tudi odviti. A zame je elegantna pomoč ključa dobrodošla. Priporočam ga vsem, ki ne prenesejo zanemarjenih pip.