Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Pralno-sušilni ali pralni in sušilni stroj

Ste se znašli v dilemi ali kupiti dva ločena stroja ali se odločiti za kombinirano različico? Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je pred kratkim naredila analizo, kakšne so prednosti in slabosti pralno-sušilnih strojev v primerjavi z dvema ločenima strojema.
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 21:06
3:12

Kot se je izkazalo, je kombiniran stoj primerna rešitev le v primeru, ko za dva ločena stroja nimamo prostora. Sam nakup pralno-sušilnega stroja je sicer res cenovno ugodnejši, a kombinirani stroji so energetsko zelo potratni, kar pomeni, da bodo stroški uporabe višji kot pri dveh ločenih strojih.

Pralno-sušilni stroj je v osnovi pralni stroj z dodanim sušilnim delom, ki je namenjen le občasnemu in ne vsakodnevnemu sušenju. Boben v sušilnem stroju je bistveno večji in nežnejši za perilo kot boben v pralno-sušilnem stroju.

Na kratko preletimo glavne ugotovitve ZPS, ki je stroje primerjala glede na racionalnost, porabo energije, rezultate pranja in zanesljivost.

Racionalnost

  • Pranje in sušenje v kombiniranem stroju potekata dalj časa, saj procesa potekata zaporedno.
  • Zmogljivost sušenja je manjša od zmogljivosti pranja, zato moramo v pralno-sušilnem stroju, ko je napolnjen do vrha, perilo sušiti v dveh delih oz. že v času pranja v stroj vložiti manj perila – le toliko, kot ga zmore stroj posušiti.

Poraba

  • Kombinirani stroji porabijo več energije kot pralni in sušilni, še posebej pa vode. Večina strojev namreč vodo potrebuje tudi za sušenje.

Rezultati

  • Rezultati pranja so primerljivi, medtem ko za sušenje to težko trdimo. Analiza je pokazala, da je perilo pri kombiniranih strojih po sušenju bolj zmečkano in neenakomerno posušeno kot v samostojnem sušilnem stroju.

Zanesljivost

  • ZPS ugotavlja, da so pralno-sušilni stroji glede na zanesljivost med vsemi gospodinjskimi aparati na zadnjem mestu. Okvare so običajno posledica tehnologije sušenja – voda namreč praviloma odplakne drobna tekstilna vlakna, ki se sproščajo pri sušenju, v kolikor pa to odplakovanje ni dovolj učinkovito, pride do okvar.
  • Popravila so praviloma dokaj pogosta, kar niti ni nenavadno, glede na to, da gre za dva stroja v enem.

Če povzamemo: za pralno-sušilni stroj se torej odločite samo v dveh primerih - če boste sušili le občasno ali če zaradi prostorske stiske ni mogoče imeti ločeno pralnega in sušilnega stroja. Razmislite pa tudi o postavitvi sušilnega stroja na pralni stroj. Boljši, tehnološko naprednejši kombinirani stroji namreč stanejo približno enako kot dva ločena stroja višjega cenovnega razreda, v svoji primerjavi zaključuje Zveza potrošnikov Slovenije.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine