Po besedah vodje projekta Gregorja Omahna bodo lahko uporabniki z aktivnim upravljanjem porabe prihranili pri stroških električne energije: »Projekt je priložnost za domačo industrijo in nižje stroške za odjemalce, ki lahko prispevajo k optimalnejšemu delovanju elektroenergetskega omrežja. Načrtovanje omrežij je namreč odvisno od maksimalne obremenitve, z ukrepi prilagajanja odjema pa lahko zmanjšamo porabo v času, ko je ta največja, ter s tem omejimo potrebe po novih naložbah.«
Sodelovanje bodo omogočili vsem gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem, ki so priklopljeni na razdelilno transformacijsko postajo Breg in so že v sistemu naprednega merjenja. To so prebivalci občin Ptuj, Hajdina, Kidričevo, Videm pri Ptuju, Podlehnik, Majšperk, Makole, Žetale, Starše in Cirkulane. V teh dneh bodo za zainteresirane v regiji pripravili več podrobnejših predstavitev.
Udeleženci v projektu Premakni porabo bodo prek SMS-sporočil prejemali obvestila o nastopih posebnih dogodkov v omrežju, zaradi katerih je zaželena čim manjša poraba elektrike. V zameno za aktiven odziv bodo nagrajeni. Po Omahnovih zagotovilih je število tovrstnih dogodkov majhno, zato vpliv na vsakdanje življenje odjemalcev ne bo velik.
Kot je povedal direktor Elesa Aleksander Mervar, gre za 35 milijonov evrov vreden projekt, od katerih jih bo japonski partner zagotovil 20, preostanek pa Eles. Po koncu bo ta postal lastnik celotne infrastrukture in s tem bogatejši za 20 milijonov evrov nepovratnih sredstev.
Po besedah predsednika uprave Elektra Maribor Borisa Soviča njihovo podjetje že nekaj časa intenzivno gradi bolj robustna in pametna omrežja: »Prilagajanje odjema ima v sodobnih trajnostnih energetskih strategijah posebno vlogo, zato je ta projekt za nas zelo pomemben. To območje smo izbrali zato, ker je na njem nadpovprečno število mrežno integriranih obnovljivih virov in v daljinski sistem merjenja vključenih odjemalcev. Vključitev v projekt bo odjemalcem omogočila, da bodo imeli ob primernem ravnanju, enakem ugodju in nižjih stroških učinkovit lasten nadzor nad porabo elektrike.«
»Čeprav bo izvajanje potekalo na lokalni ravni, bo imel projekt velik vpliv na zagotovitev spodbudnega regulativnega okolja, ki bo omogočilo učinkovito uvajanje pametnih omrežij, razvoj novih tržnih storitev in s tem aktivno sodelovanje odjemalcev na trgu,« je poudarila direktorica Agencije za energijo Duška Godina.
Projekt Premakni porabo je del sodelovanja Elesa in japonske agencije za napredne energetske in industrijske tehnologije Nedo. Tehnično bosta zanj poskrbeli japonski Hitachi in slovensko podjetje Solvera Lynx ter druga slovenska podjetja, pa tudi nekateri drugi ponudniki tehnoloških rešitev in raziskovalne organizacije, kot je Elektroinštitut Milan Vidmar.