Razlika med žarnico in sijalko
Žarnica je imela oz. ima v stekleni bučki tanko žarilno nitko iz volframa, ki se med prevajanjem električnega toka zelo segreje. Tako zelo, da začne žareti in oddajati svetlobo. Izboljšana različica klasične žarnice pa je halogenska žarnica. Ta v bučki nima vakuuma, pač pa je napolnjena s halogenskim plinom – jodom ali bromom. Ta kemično reagira z materialom, iz katerega je narejena žarilna nitka, in jo obnavlja. Halogenska žarnica ima štirikrat daljšo življenjsko dobo od klasičnih žarnic (prodaja v EU ni več dovoljena), torej cca. 4.000 ur. Kljub boljšim lastnostim pa so tudi halogenski žarnici šteta leta. Evropska komisija je sicer zadnji rok dovoljene prodaje ponovno podaljšala, a po novem bo prepoved začela veljati septembra 2018.
Varčne oz. kompaktne fluorescentne sijalke pa svetlobe ne ustvarjajo z žarenjem. Električni tok spodbudi elektrone živosrebrovih atomov, da začnejo oddajati ultravijolično svetlobo. Ta se na fluorescentni prevleki, s katero je prevlečena notranjost cevi, spremeni v vidno svetlobo. Pri tem procesu se le še 20% energije izgubi v obliki toplote. Najnovejša tehnologija svetil pa so LED-sijalke oz. dioda, ki oddaja svetlobo. Njihov princip delovanja je bolj zapleten. Poenostavljeno povedano: LED-sijalka izkorišča fizikalni pojav, imenovan elektroluminiscenca, pri katerem nekateri polprevodniški materiali oddajajo svetlobo, ko skoznje teče električni tok. »Tudi njihova življenjska doba je izjemno dolga – od 20 do 50.000 ur, kar pomeni od štirinajst do petintrideset let delovanja v »vzorčni svetilki«,« je predstavil trenutno najbolj varčna svetila za domačo uporabo na trgu Črt Breskvar, strokovni sodelavec Zveze potrošnikov Slovenije.
Velike razlike v cenah, življenjski dobi in porabi energije
Na ZPS so preračunali, koliko bi znašali skupni stroški nakupa žarnic oz. sijalk za svetilko in porabljene elektrike za obdobje 12 let. V tem času bi teoretično kupili štiri halogenske žarnice ali dve fluorescentni sijalki ali eno LED-sijalko (primerjali so cene izdelkov s svetilno močjo, ki ustreza 75 W). Pri stroških elektrike pa so upoštevali, da bi svetilko uporabljali tri ure na dan, vseh dvanajst let, medtem ko bi okvirna cena električne energije znašala 0,18 evra/kWh.
Za najcenejšo možnost so se po njihovih izračunih izkazale LED-sijalke, kjer bi v 12 letih za nakup sijalk in porabljeno elektriko odšteli 43 evrov, za fluorescentne sijalke bi v enakem obdobju plačali 64 evrov, medtem ko bi nas uporaba halogenskih žarnic stala kar 133 evrov.
Kako izbrati pravo
Rezultati testa sijalk, ki so ga opravili na zvezi potrošnikov, bodo objavljeni 19. novembra 2015, medtem pa nekaj splošnih nasvetov, kako izbrati pravo sijalko: