Kot opozarjajo, predpisana metodologija za določanje vrednosti na energijski nalepki ni primerljiva z realno uporabo, zato je nemška potrošniška organizacija (test.de) naredila natančnejšo analizo slabosti zakonskih predpisov.
Kot ugotovitve povzemajo pri ZPS, je pri hladilnikih največja pomanjkljivost ta, da energijska nalepka navaja porabo elektrike praznega hladilnika pri temperaturi okolice 25 °C, medtem ko zahtevnejše meritve dajejo v povprečju 16 % višje vrednosti, pri posameznih modelih pa tudi veliko več.
Pri pečicah so po izsledkih analize odstopanja še bistveno večja. V tem primeru »energijska nalepka navaja porabo energije glede na volumen pečice. Teoretično s takim prikazom učinkovitosti ni nič narobe, žal pa zakonodajalec dovoljuje, da se meri celoten bruto volumen pečice, z odstranjenim sistemom za pritrjevanje pladnjev in mrež. Uporabna prostornina je v praksi manjša. Dodatno se lahko pri meritvi upošteva katerikoli program za pečenje, zaradi česar proizvajalci merijo le redko uporabljene posebne varčne programe. Meritve pri običajnih programih za ventilacijsko pečenje in za pečenje z zgornjim in spodnjim grelcem ugotavljajo v povprečju 60 % višjo porabo.«
Ob tem potrošniške organizacije opozarjajo, da proizvajalci z navajanjem meritev sicer ne lažejo, »saj le sledijo EU direktivi, pri tem pa seveda izkoristijo vsako slabost predpisa v svojo korist.« Kljub temu, da vrednosti na nalepki niso povsem primerljive z realno uporabo, energijska nalepka vseeno ostaja koristno vodilo pri izbiri in nakupu aparata, »a na navedene številke se ne zanašajte in za natančnejše podatke preverite še rezultate potrošniških testiranj,« svetujejo pri ZPS.
PREBERITE ŠE:
Nove oznake energijske učinkovitosti
Energijske nalepke obvezne tudi za ogrevalne sisteme, grelnike vode in bojlerje