Pravila glede označevanja energijske učinkovitosti, ki jih je Evropska komisija sprejela po več letih razprav med tehničnimi strokovnjaki, industrijo in nevladnimi organizacijami, postavljajo hierarhijo lestvice učinkovitosti za različne vrste naprav, ki temelji na že uveljavljeni lestvici A do G, delijo pa se na dve kategoriji – v prvo spadajo grelniki prostorov, v drugo grelniki vode.
Grelniki prostorov – Električni grelniki prostorov bodo označeni z oznakami od G do A, pri čemer G označuje energijsko najmanj učinkovite naprave. Nekondenzacijski kotli v večstanovanjskih in poslovnih stavbah bodo imeli oznake od C do B, kondenzacijski od B do A, kogeneracijski kotli do A+, toplotne črpalke pa z oznakami do A+++. Oznaka A+++ za bolj učinkovite kotle naj bi predvidoma začela veljati leta 2019 oziroma šest let po začetku uveljavitve pravil, če po petih letih z revizijo ne bo določeno drugače. Enotna energijska oznaka za vse vrste kotlov bo spodbudila ljudi k nakupu energijsko čim bolj učinkovitih grelnih naprav, so prepričani v društvu za sonaraven razvoj Focus.
Grelniki vode – Po zdaj veljavnih pravilih energijska učinkovitost solarnih grelnikov vode in sanitarnih toplotnih črpalk ne presega oznake A. Energijske oznake za preostale grelnike vode se gibljejo od G do A za majhne električne grelnike vode, od G do C za srednje velike in velike električne grelnike vode ter od C do A za plinske grelnike vode.
Nova shema energijskega označevanja kotlov naj bi skupaj s pravili glede ekodizajna (ta so še v fazi osnutka, o njih bodo predstavniki držav članic Unije glasovali 13. marca) prispevala k letnim prihrankom energije v višini 1900 PJ, kar bi pomenilo prihranek 100 milijonov ton ogljikovega dioksida do leta 2020.