Evropa je tako ne le na dobri poti, da do leta 2020 doseže cilj o zmanjšanju emisij za 20 odstotkov glede na leto 1990, pač pa ga bo verjetno celo presegla, so še sporočili iz Evropske komisije.
Po besedah evropske komisarke za podnebne ukrepe Connie Hedegaard doseganje podnebnih ciljev za leto 2020 kaže, da je Evropa pripravljena pospešiti svoje ukrepe: »Še bolje: kaže, da EU močno zmanjšuje emisije. Politike delujejo.«
Med letoma 2012 in 2013 so se emisije toplogrednih plinov v celotni uniji zmanjšale za 1,8 odstotka. K temu je prispevala tudi topla zima, piše v najnovejšem poročilu agencije za okolje s sedežem v Koebenhavnu. Zaradi višjih temperatur pozimi so bile potrebe po ogrevanju manjše, na agenciji pa pri tem še ugotavljajo, da se je proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov, kot sta veter ali sonce, močno povečala.
Težje pa bodo po mnenju agencije članice EU dosegle najnovejše cilje na tem področju, o katerih so se evropski voditelji dogovorili pred nekaj dnevi: da bodo namreč do leta 2030 zmanjšali izpuste za 40 odstotkov. Da bi to dosegli, bodo po besedah Hedegaardove potrebne obsežne naložbe.
V poročilu so prvič objavljeni tudi podatki o uporabi davčnih prihodkov od prodaje emisijskih pravic na dražbah v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami: novi vir prihodkov je lani državam članicam prinesel 3,6 milijarde evrov. Večina jih ta denar porabi za naložbe v energijsko učinkovitost, obnovljive vire energije in trajnostni promet.