Predstavnik podjetja Urs Hölzle je v blogu zapisal, da je Google že zdaj največji korporativni kupec elektrike iz obnovljivih virov na svetu. Njegove investicije v obnovljive vire energije pa dosegajo več kot 3,5 milijarde dolarjev, od tega dve tretjini v ZDA.
"Uporabniki na Googlovem iskalniku opravijo več tisoč milijard iskanj vsako leto, vsako minuto pa je na Youtube naloženih več kot 400 ur videov. Vse to zahteva ogromno količino računalniške moči, kar pa posledično zahteva veliko energije," je zapisal Hölzle.
V skladu s strategijo podjetja za prehod na obnovljive vire energije je Google načrtoval popolno odvisnost od takšnih virov v letu 2017. Hölzle je v blogu potrdil, da bo podjetju to tudi uspelo: "Z navdušenjem sporočam, da bo Google v letu 2017 dosegel popolno odvisnost od obnovljivih virov za vse globalne operacije, tako za podatkovne centre kot tudi pisarniške prostore."
"Za doseganje tega cilja bomo kupovali dovolj elektrike iz vetrnih in sončnih elektrarn, da zadostimo celotni potrebi po energiji za naše delovanje po celem svetu. Dodatno pa se osredotočamo na ustvarjanje nove energije iz obnovljivih virov, tako da kupujemo samo od projektov, ki so nastali zaradi naših prejšnjih nakupov."
Podjetje ni natančno navedlo, koliko elektrike iz obnovljivih virov bo za ta namen kupilo naslednje leto, je pa povedalo, da bo to več kot 5,7 tisoč gigavatnih ur elektrike iz sončnih in vetrnih virov, ki jo je kupilo letos, poroča britanski časnik The Guardian.
Kot je v blogu še zapisal Hölzle, je v zadnjih šestih letih cena elektrike iz vetrnih elektrarn padla za 60 odstotkov, iz sončnih elektrarn pa celo za 80 odstotkov. "To je dokaz, da obnovljivi viri hitro postajajo cenovno najbolj ugodna izbira."
Google je prehod na poslovanje, ki je popolnoma odvisno od obnovljivih virov energije, začel leta 2012, zanj pa bo tako zaradi zapletenih postopkov potreboval pet let, pa je za The Guardian povedal direktor za energetsko strategijo pri Googlu za območje EU Marc Oman.
"Gre za zelo zapletene zadeve, ki jih ne zmore vsak podjetje: manjša podjetja bodo imela težave s pogodbami. Mi kupujemo veliko elektrike na številnih območjih, zato ne more uporabiti kar tipske pogodbe," je dodal Oman.
Pri nadaljnjih načrtih za poganjanje svojega poslovanja s čistimi viri energije Google preverja tudi možnosti nakupa elektrike iz vodnih virov, biomase in celo iz jedrskih virov. Oman je pri tem opozoril, da so jedrski viri "kontroverzni" s stališča varnosti, zato bodo na tem področju ravnali previdno.
Kot še poroča The Guardian, se tudi druga tehnološka podjetja približujejo cilju popolne odvisnosti od obnovljivih virov energije. Tako je Apple že letos dosegel 93-odstotno odvisnost od obnovljivih virov, globalni zavezi za popolno odvisnost od obnovljivih virov energije RE100 pa so se pridružili tudi drugi korporativni velikani, kot so Facebook, Ikea, Microsoft, Philips in Walmart.