Rezultati javnomnenjske raziskave, ki je bila narejena med 418 anketiranci, kažejo, da ima skoraj 40 odstotkov vprašanih doma eno izmed tehnologij OVE, od teh jih dobra polovica uporablja toplotno črpalko, tretjina kotel na biomaso, 30 odstotkov solarno termalno energijo in 15 odstotkov fotovoltaiko.
Večina anketirancev pozna tehnologije obnovljivih virov – prevladuje poznavanje toplotnih črpalk in vetrne energije (več kot 90 odstotkov), energije biomase, vodne energije in solarne termalne energije (več kot 80 odstotkov). Več kot polovica jih je slišala tudi za fotovoltaiko. Več kot polovica anketirancev bi se lotila naložbe v OVE, a si tega trenutno ne morejo privoščiti.
»Manj spodbuden pa je podatek, da je le slaba tretjina anketirancev (31,6 odstotka) seznanjena z zavezo Slovenije, da bomo do leta 2020 dosegli 25-odstotni delež energije, proizvedene iz OVE,« so sporočili s Slovenskega E-foruma, ki je javnomnenjsko raziskavo opravil v okviru evropskega projekta EnergizAIR 2 – Preklopi na sonce, kjer vsak dan objavljajo podatke o potencialu sončne energije za potrebe povprečnih slovenskih gospodinjstev.
Projekt Preklopi na sonce sicer pozna slaba petina anketirancev (18,9 odstotka), z njim so se v največji meri seznanili prek televizije, sledijo internet in časopisje ter radio. »Informacije, ki jih podaja projekt, pa se jim zdijo zanimive, radi bi jih videli v množičnih medijih, predvsem pa jim dajo misliti o pomenu tehnologij OVE,« pravijo na Slovenskem E-forumu.
Poročilo o potencialu OVE (primer objave na radiu Val 202) bi pri dobri četrtina vprašanih zelo povečalo njihovo zaupanje v uporabnost tehnologij obnovljivih virov. Največ se jih je strinjalo z naslednjimi trditvami: da so informacije, ki jih podaja Preklopi na sonce, zanimive; da bi te informacije radi videli v množičnih medijih; da bi morali informacije Preklopi na sonce uporabiti za promocijo državne politike na področju obnovljivih virov; da jim informacije dajo misliti o pomenu tehnologij OVE.
Odgovori glede spodbude k naložbam v OVE so bili precej razpršeni – skoraj petino vprašanih bi informacije, predstavljene v okviru projekta Preklopi na sonce, spodbudile k investiranju, slabe desetine pa sploh ne. Med tistimi, ki podane informacije v okviru projekta zaznavajo kot pozitivno spodbudo, jih več kot polovica navaja, da bi naložbo v obnovljive vire začeli, a si tega trenutno ne more privoščiti. Dobra desetina vprašanih navaja, da bi naložbo začeli, a njihov dom za to ni primeren, podobna sta tudi deleža tistih, ki bi se naložbe lotili, vendar so podnajemniki in o tem ne odločajo, ter tistih, ki so začeli razmišljati o uporabi zelene tarife.