Rast emisij v letu 2010 je sledila sedemodstotnemu padcu v letu 2009, ki je bil predvsem posledica gospodarske krize in rasti obnovljivih virov energije. Kakor je ob predstavitvi poročila evropske komisije poudarila komisarka za podnebno ukrepanje Connie Hedegaard, je treba še naprej spodbujati gospodarsko rast, ki ne vpliva na okolje: »Naš cilj je ustvariti nizkoogljično družbo. Na tej poti bomo spodbujali tehnološke inovacije, gospodarsko rast in z nižanjem emisij ustvarjali nova delovna mesta. Tako bomo do leta 2020 dosegli okoljske in energetske cilje.«
Evropska agencija za okolje (EEA) pa je objavila najnovejšo analizo trendov na področju toplogrednih plinov v Uniji, ki pa ne upošteva ponorov ogljikovega dioksida v gozdovih. V petnajstih državah članicah EU, ki so skupaj podpisale protokol, so se lani emisije toplogrednih plinov zvišale za 2,3 odstotka. Najbolj so se znižale v Španiji, Grčiji in Irski, po drugi strani pa so se močno zvišale v Veliki Britaniji in Nemčiji.
Tako poročilo evropske komisije kot analiza EEA poudarjata, da Unija dosega znaten napredek pri prekinjanju povezave med emisijami ogljika in gospodarsko rastjo. Od leta 1990 do leta 2010 ji je namreč uspelo znižati emisije za 15,5 odstotka, medtem ko je gospodarstvo v enakem obdobju zraslo za 41 odstotkov.
Emisije so se zmanjševale šest let zaporedoma, do vključno leta 2009. Tega leta so se v petnajsterici v primerjavi z letom 2008 znižale za 6,9 odstotka, v sedemindvajseterici pa za 7,1 odstotka. Države petnajsterice so na zelo dobri poti, da dosežejo cilj osemodstotnega znižanja emisij v skladu s kjotskim protokolom, in ga bodo najverjetneje še izboljšale, kažeta poročili.