Sedanji okvir politike s pravno zavezujočimi cilji s področja obnovljivih virov energije (OVE) je vplival na močno rast sektorja obnovljive energije do leta 2010. Unija je tega leta 12,7-odstotni delež energetske porabe pokrila z OVE, zastavljeni skupni cilj za leto 2020 pa je 20-odstotni delež. Najslabše so se v tej primerjavi odrezale Malta z 0,4-odstotnim deležem OVE v porabi (cilj do leta 2020 je 10 odstotkov), Luksemburg s 3-odstotnim deležem (cilj 11 odstotkov), Velika Britanija s 3,3-odstotnim deležem (cilj 15 odstotkov) in Nizozemska s 3,8-odstotnim deležem (cilj 14 odstotkov). Med slabšimi so še Belgija s 5,4-odstotnim deležem (cilj 13 odstotkov), Ciper s 5,7-odstotnim deležem (cilj 13 odstotkov), Irska s 5,8-odstotnim deležem (cilj 16 odstotkov). Slabše od povprečja EU so še Slovaška, Poljska, Italija, Madžarska, Grčija, Nemčija in Češka.
Med najuspešnejšimi članicami so Švedska, ki je z 49,1-odstotnim deležem OVE v energetski porabi že dosegla cilj za leto 2020 (49 odstotkov), Latvija z 32,6-odstotnim deležem (cilj 40 odstotkov), Finska s 33-odstotnim deležem (cilj 38 odstotkov) in Avstrija s 30,1-odstotnim deležem (cilj 34 odstotkov).
Direktiva o OVE iz leta 2009 določa zavezujoče cilje na področju obnovljive energije, ki jih morajo doseči države članice. Glavni cilj je, da bi obnovljiva energija v EU do leta 2020 predstavljala 20 odstotkov skupno porabljene energije. Poleg tega morajo države članice doseči tudi skupen cilj, in sicer 10-odstotni delež obnovljive energije v prometnem sektorju. Te cilje je mogoče doseči s povečanjem deleža energije iz obnovljivih virov, vključno z vetrno, sončno in vodno energijo, energijo plimovanja, geotermalno energijo in energijo iz biomase.
Z izpolnitvijo ciljev na področju obnovljive energije bi zmanjšali onesnaževanje, emisije toplogrednih plinov in stroške proizvajanja obnovljive energije, hkrati pa bi povečali raznolikost preskrbe z energijo in tako zmanjšali odvisnost od nafte in plina.
Evropska komisija je danes sprejela tudi zeleno knjigo, s katero odpira javno posvetovanje o politiki EU glede podnebnih sprememb in energije do leta 203. Javno posvetovanje bo potekalo do 2. julija, in sicer prek spletne strani http://ec.europa.eu/energy/consultations/20130702_green_paper_2030_en.htm.
Evropska komisija bo do konca letošnjega leta predložila nove okvire podnebne in energetske politike EU, ki jih bo pripravila na podlagi mnenj držav članic, institucij EU in zainteresiranih skupin.