Uredba o zelenem javnem naročanju določa minimalne obvezne okoljske zahteve in način njihovega vključevanja v postopke javnega naročanja, vsebuje pa tudi priporočila za doseganje višjih okoljskih standardov. Zahteve za zdaj veljajo le za nekatere predmete javnega naročanja (za električno energijo, živila in gostinske storitve, pisarniški papir in higienske papirnate proizvode, elektronsko pisarniško opremo, televizorje, hladilnike, zamrzovalnike, pralne in pomivalne stroje, klimatske naprave, stavbe, pohištvo, čistila, čiščenje, pranje perila, vozila, avtobusni prevoz in pnevmatike).
Javni skladi, agencije, zavodi, podjetja in druge osebe javnega prava bodo morali v prehodnem obdobju do konca leta 2012 vključevati minimalne okoljske zahteve le med merila za izbor najugodnejše ponudbe, kar z drugimi besedami pomeni, da lahko ponudba zaradi boljših okoljskih lastnosti pri ocenjevanju dobi dodatne točke. Državni organi in občine pa bodo morali okoljske zahteve vključevati tako med merila za izbor najugodnejše ponudbe kot med zahteve.
Uredba določa tudi prehodno obdobje za zeleno javno naročanje živil in gostinskih storitev: do 31. decembra 2013 bodo morali javni naročniki naročati vsaj pet odstotkov ekoloških živil, po poteku tega roka pa deset odstotkov.
Vlada želi z uredbo zmanjšati negativne vplive javnega sektorja na okolje in spodbujati inovacije na tem področju. Da je to mogoče, so dokazali Dunajčani, ki so program zelenega javnega naročanja sprejeli že pred dobrimi trinajstimi leti – v tem času je mesto zmanjšalo izpuste ogljikovega dioksida za 30.000 ton na leto, mesto pa vsako leto prihrani tudi 17 milijonov evrov.