
Gozd je za našo države bogastvo, kot je za druge države nafta. Ne želimo se primerjati z Nigerijo, ki ima naftno bogastvo, večina državljanov pa od tega nima nič.
Tako dramatično je razlog za sklic nujne seje odbora za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje opisal Matej Tonin, vodja poslanske skupine NSi, ki je zahtevala sklic. Kako do boljšega gospodarjenja z državnimi gozdovi je bila edina točka na seji, na kateri so potem razširili temo obravnave na celotno problematiko gospodarjenja s slovenskimi gozdovi in kako narediti več za predelavo lesa v Sloveniji. Sklenili so vladi predlagati, da v šestih mesecih pripravi predlog konkretnih ukrepov za podporo lesno predelovalni industriji.
Opozarjali so na premajhen izplen države pri upravljanju z naravnim bogastvom, ki prekriva po zadnjih podatkih že več kot 60 odstotkov ozemlja Slovenije; da so koncesnine prenizke in da bi država v proračun lahko dobila kar za 16 milijonov evrov več, »če bi se delo v gozdovih opravljalo na podlagi javnih razpisov«; da se kljub trojnemu nadzoru ustreznih služb države vedno več seka na črno; na nerazumno velik izvoz hlodovine v sosednjo Avstrijo in ustreznejše plačilo zanjo.
Koliko odstotkov lesa je pri nas v lasti države, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.