Predvsem avtomobili, pa tudi tovarne, so poglavitni vir izpusta CO2, ki je glavni krivec za podnebne spremembe, v ozračje. Evropska unija je zato sprejela že vrsto zakonskih ukrepov, ki so si zadali, da bi izpuste CO2 v ozračje vsaj omejili, če jih že ne moremo povsem izpodriniti. Za zmanjšanje izpustov CO2 pa bo veliko storil tudi projekt Kemijskega inštituta proizvodnje metanola iz odpadnega CO2.
V sklopu štiriletnega mednarodnega projekta vrednega kar enajst milijonov evrov se bo zgradil najnaprednejši sintezni obrat za proizvodnjo metanola iz CO2. Gre za novo tehnologijo, ki premika meje energetske učinkovitosti. Sintezni obrat za proizvodnjo metanola iz ogljikovega dioksida naj bi deloval z zmogljivostjo tone na dan. Z obratom bodo znanstveniki zajeli izpuste ogljikovega dioksida in ga s pomočjo porabe presežne električne energije spremenili v industrijsko uporaben metanol.
V sklopu mednarodnega dela znanstvenikov, bo sodelovalo tudi deset slovenskih raziskovalcev pod vodstvom Blaža Likozarja, Janeza Levca in Andreja Poharja. Direktor Kemijskega inštituta Janko Jamnik pa je ob tem še enkrat izpostavil nezainteresiranost za tovrstne projekte v naši državi: »Tehnologija bi lahko bila tudi rešitev za slovenske energetske težave, če bi to le hoteli. Mnogokrat lahko v znanosti s tehnologijami, ki jih imamo, ponudimo rešitve, ampak te rešitve mora nekdo želeti. Konkretno v tem primeru je bilo veliko lažje pridobiti v konzorcij podjetij iz tujine, ki so imela večji interes in so ga tudi jasno izkazala – največji industrijski partner bo projekt podprl s tremi milijoni zasebnega kapitala.«